Britští konzervativci tvrdě napadli euroústavu

Vůdce britských opozičních konzervativců Iain Duncan Smith na výroční konferenci své strany v Blackpoolu odmítl dohady o tom, že mezi poslanci se proti němu chystá spiknutí. Kritika konzervativců mířila hlavně proti Blairově vládě a navrhované ústavě Evropské unie. Toryové budou usilovat o to, aby Británie k přijetí euroústavy uspořádala referendum.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Duncan Smith s manželkou | Zdroj: ČTK

Stínový ministr zahraničí Michael Anchram na konferenci v Blackpoolu ostře zaútočil jak na premiéra - řekl, že Tonymu Blairovi dnes už nikdo nevěří ani slovo, tak na opoziční kolegy liberální demokraty. Avšak nejvýraznější částí jeho proslovu byl útok na bruselskou byrokracii a novou evropskou ústavu.

"My věříme v Británii - a to znamená bojovat za Británii a znamená to bojovat proti evropské ústavě; my nechceme a nepotřebujeme psanou ústavu pro Evropu, s vlastním prezidentem, ministrem zahraničí, diplomatickou službou a dokonce s vlastní armádou," řekl Michael Anchram a ujistil delegáty, že konzervativní poslanci budou v parlamentě tvrdě bojovat jak proti evropské ústavě, tak proti jednotné evropské měně, jestliže premiér ji bude chtít zavést.

Podle názoru delegátů to byl skvělý, bojovný projev. Teprve se však ukáže, zda konzervativci budou schopni nabídnout v klíčových otázkách opravdovou opozici.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme