Britští konzervativci upevňují svůj náskok, v předčasných volbách by získali 45 % hlasů

Podle posledního průzkumu by konzervativce pod vedením Theresy Mayové volilo 45 procent Britů, opoziční labouristy o 19 procent voličů méně. Výsledky zveřejnila v sobotu společnost Opinium.

Tento článek je více než rok starý.

Anglie Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britská premiérka Theresa Mayová

Britská premiérka Theresa Mayová | Zdroj: Reuters

Vládnoucí strana před červnovými předčasnými volbami zvyšuje náskok před soupeři. To je dáno především poklesem podpory hlavní opoziční straně pod vedením Jeremyho Corbina a také protievropské Straně nezávislosti Spojeného království (UKIP).

Jan Macháček: Zkomplikují předčasné volby v Británii další jednání o brexitu?

Číst článek

Podle internetového průzkumu mezi více než 2000 občany, provedeného 19. a 20. dubna, si Konzervativní strana polepšila o sedm procent ve srovnání s předchozím průzkumem, který se uskutečnil minulý týden ještě předtím, než Mayová oznámila záměr vyhlásit předčasné volby.

Rozhodnutí uspořádat předčasné volby oznámila Mayová nečekaně v úterý. Svůj krok zdůvodnila nejednotou současného parlamentu v otázkách chystaného odchodu Británie z Evropské unie.

Labouristy by nyní volilo 26 procent Britů, což znamená tříprocentní pokles oproti minulému týdnu. UKIP dokonce oslabila o pět procent na nynějších devět. Liberálním demokratům podpora vzrostla o čtyři procenta na aktuálních 11.

V pátek Mayová prohlásila, že výsledek nadcházejících parlamentních voleb není předem daný. Sama prý nepovažuje nic za samozřejmé. Průzkumy ale ukazují, že hlasování, které se uskuteční na základě přání premiérky 8. června, konzervativci drtivě vyhrají.

Už čtvrteční předvolební průzkum agentury YouGov přitom přisoudil Konzervativní straně 48 procent a opozičním labouristům Jeremyho Corbyna 24 procent. Liberální demokraté by mohli získat 12 a UKIP sedm procent hlasů voličů.

 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme