Blesková zpráva

Moravou se prohnalo tornádo

Britští politici vzpomínají na Václava Havla

Na prezidenta Václava Havla vzpomínají nejen jeho osobní přátelé po celém světě, ale také řada politiků, s nimiž se sešel třeba jen krátce - mezi takové patří mluvčí konzervativní opozice v parlamentě Spojeného království Bernard Jenkin, který o Václavu Havlovi hovořil s naším spolupracovníkem ve Spojeném království Milanem Kocourkem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel | Foto: Česká televize

?Seznámil jsem se s ním když přijel do Londýna přednést projev spolu s mnoha ostatními představiteli z bývalých komunistických zemí, byla to jakási oslava pádu komunismu, hlavní proslov měla Margaret Thatcherová a byla to velmi dojemná záležitost", řekl Bernard Jenkin - dále poznamenal, že Prezident Havel na něho zapůsobil jako cílevědomý člověk, a tak trochu visionář, ten kdo vidí naději tam, kde zjevně žádná není a právě proto ho Britové obdivují.

Připomněl jsem, že podobně jako kdysi Tomáš Garrigue Masaryk je i prezident Havel v Británii označován za filosofa na trůně, ale Havla na rozdíl od Masaryka někteří kritici považují za naivního politika, pro jeho upřímnost a rovnost - zajímalo mě co si Bernard Jenkin myslí o Havlovi jako politikovi?

?Myslím si, že jeho přitažlivost jako politika spočívá právě v tom, že opravdový politik není, což mu my profesionální politici vlastně závidíme - to čemu říkáte naivita je ve skutečnosti osvěžující upřímnost, v tom, že mluví pravdu, zvláště o evropských záležitostech, a jeho silná obrana hodnot svobody a demokracie, jeho rovný postoj k evropské unii, to vše jsou věci, pro které ho já osobně velice obdivuji".

Bernard Jenkin dále ocenil Havlův pevný postoj vůči komunistům v dobách totality i v prezidentském úřadě. Zeptal jsem se ho jak reagoval na Havlův nedávný společný dopis s přestaviteli Británie a dalších zemí s přímluvou za akci v Iráku pod záštitou OSN - Bernard Jenkin řekl:"Velmi mě to potěšilo, podle mně to ukazuje, že Havel je jedním z nové generace odvážných politiků, kteří se nenechají zastrašit starými evropskými mocnostmi, zvláště Francií a Německem, zeměmi, které obvykle očekávají poslušnost od menších zemí evropské unie - podle mně nové demokracie se tak chovat nebudou".

S členem britského stínového kabinetu poslancem Bernardem Jenkinem hovořil o Václavu Havlovi náš spolupracovík ve Spojeném království Milan Kocourek.

Milan Kopp, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme