Britští poslanci bouřlivě debatují o možnosti leteckých úderů proti IS v Sýrii

Celkem 11 hodin si dnes poslanci britské Dolní sněmovny vyčlenili na debatu o zapojení své země do leteckých úderů na Islámský stát v Sýrii. Podle premiéra Camerona učiní nálety Británii bezpečnější. Vůdce opozičních labouristů Corbyn tvrdí, že islamisté se ze vzduchu porazit nedají, a že jenom přibude civilních obětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůdce opozičních labouristů Corbyn diskutuje ve sněmovně (stojící vpravo) | Zdroj: Reuters

Debata má od začátku velmi emotivní náboj. Hodně k tomu přispěl výrok Davida Camerona, který odpůrce náletů nazval „sympatizanty teroristů." Premiér se odmítl za tato slova omluvit.

Cameron prohlásil, že chápe výhrady odpůrců vzdušných úderů a nechce britský vojenský příspěvek zveličovat. Jde podle něj jen o část celkové strategie postupu proti islamistickému hnutí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bouřlivou debatu Dolní sněmovny sledoval zpravodaj ČRo v Londýně Jiří Hošek

To hodlá londýnská vláda od této chvíle označovat výrazem DAEŠ, protože prý není reprezentantem islámu a nejde ani o stát.

Podle předsedy labouristů Jeremyho Corbyna povede nasazení královského letectva skoro nevyhnutelně k obětem z řad nevinných civilistů. Corbynův tým přiznává, že se až 90 poslanců z řad Labour Party chystá v hlasování vládní plán podpořit.

Ve všech pádech se také diskutuje přítomnost pozemních jednotek. Jednu z nejčastějších výhrad či pochybností shrnul předseda poslaneckého klubu Skotské národní strany Angus Robertson.

„Pro věrohodnost strategie, že vzdušné útoky povedou středně a dlouhodobě k míru, je klíčový argument, že existují pozemní jednotky, které jsou schopné obsadit území, které teď drží ozbrojenci Islámského státu. Rád bych se zeptal kteréhokoli člena vlády, jak se dospělo k číslu 70 tisíc bojovníků, kteří jsou údajně v Sýrii k dispozici?" otázal se Robertson.

Podle mnohých konzervativců však situace Syřanů už těžko může být horší. Podle nich nelze s barbarskými islamisty, kteří vraždí a znásilňují děti, vyjednávat, je s nimi třeba bojovat. Poslankyně Sarah Wollastonová to nazvala variací na boj proti fašismu.

Britská Dolní sněmovna bude hlasovat o zapojení země do útoků v Sýrii

Číst článek

Protiváleční aktivisté protestují v Londýně v blízkosti parlamentu | Foto: Reuters

Jiří Hošek, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme