Britští poslanci bouřlivě debatují o možnosti leteckých úderů proti IS v Sýrii

Celkem 11 hodin si dnes poslanci britské Dolní sněmovny vyčlenili na debatu o zapojení své země do leteckých úderů na Islámský stát v Sýrii. Podle premiéra Camerona učiní nálety Británii bezpečnější. Vůdce opozičních labouristů Corbyn tvrdí, že islamisté se ze vzduchu porazit nedají, a že jenom přibude civilních obětí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůdce opozičních labouristů Corbyn diskutuje ve sněmovně (stojící vpravo)

Vůdce opozičních labouristů Corbyn diskutuje ve sněmovně (stojící vpravo) | Zdroj: Reuters

Debata má od začátku velmi emotivní náboj. Hodně k tomu přispěl výrok Davida Camerona, který odpůrce náletů nazval „sympatizanty teroristů." Premiér se odmítl za tato slova omluvit.

Cameron prohlásil, že chápe výhrady odpůrců vzdušných úderů a nechce britský vojenský příspěvek zveličovat. Jde podle něj jen o část celkové strategie postupu proti islamistickému hnutí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bouřlivou debatu Dolní sněmovny sledoval zpravodaj ČRo v Londýně Jiří Hošek

To hodlá londýnská vláda od této chvíle označovat výrazem DAEŠ, protože prý není reprezentantem islámu a nejde ani o stát.

Podle předsedy labouristů Jeremyho Corbyna povede nasazení královského letectva skoro nevyhnutelně k obětem z řad nevinných civilistů. Corbynův tým přiznává, že se až 90 poslanců z řad Labour Party chystá v hlasování vládní plán podpořit.

Ve všech pádech se také diskutuje přítomnost pozemních jednotek. Jednu z nejčastějších výhrad či pochybností shrnul předseda poslaneckého klubu Skotské národní strany Angus Robertson.

„Pro věrohodnost strategie, že vzdušné útoky povedou středně a dlouhodobě k míru, je klíčový argument, že existují pozemní jednotky, které jsou schopné obsadit území, které teď drží ozbrojenci Islámského státu. Rád bych se zeptal kteréhokoli člena vlády, jak se dospělo k číslu 70 tisíc bojovníků, kteří jsou údajně v Sýrii k dispozici?" otázal se Robertson.

Podle mnohých konzervativců však situace Syřanů už těžko může být horší. Podle nich nelze s barbarskými islamisty, kteří vraždí a znásilňují děti, vyjednávat, je s nimi třeba bojovat. Poslankyně Sarah Wollastonová to nazvala variací na boj proti fašismu.

Britská Dolní sněmovna bude hlasovat o zapojení země do útoků v Sýrii

Číst článek

Protiváleční aktivisté protestují v Londýně v blízkosti parlamentu | Foto: Reuters

Jiří Hošek, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme