Britští poslanci mají hlasovat o referendu o změně volebního systému

Britští poslanci by měli dnes hlasovat o případném referendu o změně volebního systému. Návrh, který předložil premiér Gordon Brown, počítá se systémem alternativního hlasování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýn | Foto: Marie Matúšů

Řada labouristických poslanců ale podle BBC s návrhem nesouhlasí a tvrdí, že pokud by byl schválen, mohl by stranu v budoucnu připravit o parlamentní křesla.

Jak řekl Rádiu Česko londýnský spolupracovník Ivan Kytka, na Británii, která má nejstarší a také nejvyzkoušenější volební systém na světě, obnáší Brownův návrh poměrně radikální změny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Britští poslanci by dnes měli hlasovat o referendu o změně volebního systému. Více s londýnským spolupracovníkem Ivanem Kytkou a s politologem Janem Outlým z Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové.

"I když na druhou stranu jsou vedeny snahou zachovat z toho systému, který funguje některé hlavní prvky - to, že v relativně malých obvodech v Británii kandidují jednotliví poslanci a ten, který v současné době získá nejvíce hlasů, se stává automaticky vítězem," přiblížil.

Pokud by podle nového návrhu v prvním kole žádný z kandidátů nezískal nadpoloviční většinu, tedy více než 50 procent, pak by se sčítaly preferenční hlasy, které podle nového zákona by dávali voliči kromě svého hlavního kandidáta také alternativním kandidátům.

Labouristé mají výhrady

Labouristé ale k návrhu Browna mají řadu výhrad. 40 poslanců této vládnoucí strany dalo najevo, že při hlasování zákon nepodpoří.

"Hlavní výhrada směřuje k tomu, že alternativní hlasovací systém by nahrával těm nejméně populárním kandidátům a těm, kteří dokáží uzavřít koalici s těmi, kteří podle současného systému nemají šanci projít," přiblížil Kytka.

Opozice zase podle něj viní Browna a labouristy z toho, že se snaží o machinace už na smrtelné politické posteli. "Lídr konzervativců David Cameron dokonce označil ten návrh za cynický pokus, kterým si chce britský premiér zachránit vlastní kůži," uvedl.

Ondřej Černý, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme