Britští poslanci se znovu zajímají o vysoké odstupné odcházejícím manažerům BBC

Vyplácení milionových částek odcházejícím manažerům BBC se vrací na půdu Dolní sněmovny. Poslanci dnes hodlají nepříjemnými dotazy „zasypat“ dva hlavní aktéry kauzy – bývalého generálního ředitele mediální společnosti Marka Thompsona a předsedu Rady BBC, která má na chod média dohlížet, lorda Pattena.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

BBC - The British Broadcasting Company. Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Ti stojí na pomyslných nepřátelských stranách barikády. V této fázi se jedná o tvrzení proti tvrzení.

Předseda rady lord Patten na prvním parlamentním slyšení v červenci obvinil Thompsona, že vysoké platby (celkem 25 milionů liber, tedy asi 750 milionů korun) byly jeho rozhodnutím a že v těch nejkřiklavějších případech radu neinformoval.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aféru kolem takzvaných zlatých padáků v BBC přiblížil londýnský zpravodaj ČRo Jiří Hošek

Thompson, který teď vede prestižní vydavatelství The New York Times, si to ovšem nenechal líbit a sepsal obsáhlou výpověď, ve které naopak viní lorda Pattena z poskytnutí zavádějících informací poslancům.

Patten i Thompson mají dnes přijít do Dolní sněmovny.

Lord Patten hlavně doufá, že se kauza vyřeší důstojným způsobem. „Většina diskuse se točí kolem dvou plateb, které se dohodly ještě před mým nástupem do funkce. Pochopili jsme, že se v otázkách odstupného BBC nesmí chovat jako soukromá firma. Přijali jsme nová pravidla, která to mění. Doufám, že se celá věc vysvětlí bez zbytečných sporů a hořkosti, protože právě to BBC škodí,“ uvádí lord Patten.

Otázek kolem vysokých plateb je několik. Zaprvé, proč tak vysoké částky, byť by na ně dotyční měli ze smlouvy nárok, a zadruhé některé vyloženě neoprávněné odstupné. Proto taky celou věc prošetřuje i policie.

Nejvíc se propírá 949 tisíc liber, tedy asi 30 milionů korun pro Thompsonova náměstka Marka Byforda. To je jeden ze zlatých padáků, které neměly oporu v pracovní smlouvě, jakkoli Byford nebyl žádná „rychlokvaška“ a pracoval pro BBC 31 let.

Zajímavé je, že třeba Roly Keating, bývalý ředitel archivu, vyplacených 376 tisíc liber vrátil.

Jak by mohl případ skončit? Podle ostrovních médií je nejohroženějším aktérem skandálu Chris Patten. Ten by nejspíš musel rezignovat coby předseda Rady BBC, pokud se potvrdí, že neřekl poslancům v červenci úplnou pravdu, nebo že jim něco dokonce úmyslně zamlčel. To má Thompsonova výpověď a jím poskytnutá e-mailová komunikace dokládat.

V sázce je však i pověst Marka Thompsona, ale také samotné BBC, která jakoby poslední dobou šla z aféry do aféry.

Londýn, Big Ben | Foto: Filip Jandourek

Jiří Hošek, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme