Britští vojáci jsou podezřelí z týrání iráckých vězňů

Britské ministerstvo obrany vyšetřuje další obvinění britských vojáků z týrání iráckých civilistů. Podle žalobců se měli někteří vojáci v Iráku opakovaně dopouštět ponižování, nelidského zacházení, ale také sexuálního zneužívání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Big Ben | Foto: europa.eu.int

Právní zástupci bývalých iráckých zajatců požadují veřejné vyšetřování 33 případů týrání iráckých civilistů britským vojenským personálem. V jednom obvinění se praví, že dva britští vojáci v roce 2003 znásilnili šestnáctiletého chlapce.

Náměstek britského ministra obrany Bill Rammell v rozhovoru pro BBC řekl, že obvinění tohoto druhu se berou velmi vážně, a ministerstvo případy bude vyšetřovat. Ale zároveň zdůraznil, že obvinění nejsou fakta.

Podle Ramella byl zřízen zvláštní tým pověřený vyšetřováním těchto případů. Již probíhá veřejné vyšetřování okolností úmrtí iráckého civilisty Bahy Mousy, který zemřel v britském zajetí poté, co utrpěl celkem 93 zranění.

Milan Kocourek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme