Britští vojáci zahájili odsun z Německa. Odejdou o 15 let dříve

Britští vojáci a jejich rodiny zahájili odchod z Německa. Odsun má být dokončen do roku 2020, o patnáct let dříve, než se původně plánovalo. Britské síly jsou nedílnou součástí života v Německu od porážky nacismu v roce 1945, kdy bylo Německo rozděleno na čtyři okupační pásma.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přebírání zbraní

Přebírání zbraní | Foto: Federation of American Scientists

V Německu je přes 80 tisíc amerických vojáků a něco přes 20 tisíc britských. Britské ministerstvo obrany neoznámilo podrobnosti plánu odsunu z Německa, ale uvedlo, že polovina ze 43 tisíc britských vojáků a jejich rodin bude z Německa přemístěno do Británie do roku 2015 a zbytek potom v následujících pěti letech.

Podle odhadu mají celkové úspory představovat asi 250 milionů liber ročně.

Je to už druhá fáze odsunu britských vojáků z Německa. Ta první se uskutečnila po ukončení studené války, kdy se počet britských vojáků v Německu snížil přibližně o 30 tisíc a jejich základna v Osnabrücku byla zavřena.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu ve Spojeném království Milan Kocourek mluví o odchodu britských vojáků z Německa ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

Britští vojáci, kteří absolvovali službu v Německu, na tamní pobyt vzpomínají docela rádi. Britové často obdivují německou povahu, spořivost a výborné pověsti se těší zvláště německá auta.

Přítomnost britských sil v Německu představuje příspěvek zhruba 1,5 miliardy eur ročně do německé ekonomiky.

Britské ministerstvo obrany v těchto dnech rozhodlo přemístit do Německa stovky vojenských vozidel na přechodnou dobu. Důvodem jsou rozpočtové škrty.

Podle novinových informací bude zapotřebí přepravit přes kanál La Manche do Německa na šest tisíc vozidel. Jsou to hlavně tanky, transportéry a auta, protože ministerstvo obrany plánuje prodej 72 hektarů svých pozemků západně od Londýna.

Přesun vozidel do Německa je přechodné opatření do doby, než se pro ně najde nové místo někde v Británii.

Milan Kocourek, Martina Mašková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme