Britští voliči rozhodnou v referendu o většinovém volebním systému

Britští voliči v dnešním referendu rozhodnou o tom, zda má být změněn dosavadní volební systém. Voliči v Anglii také odevzdávají hlasy v komunálních volbách. A ve Skotsku, Walesu a v Severním Irsku se hlasuje i o složení zemských parlamentů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýnský Tower Bridge

Londýnský Tower Bridge | Foto: Noemi Fingerlandová

Britové se v referendu vyjadřují k otázce, zda si přejí zachovat dosavadní většinový volební systém, anebo zda by dali přednost alternativnímu systému, ve kterém vítězný kandidát musí získat nejméně polovinu odevzdaných hlasů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O britském referendu i volbách mluvil v Ranním Radiožurnálu londýnský spolupracovník ČRo Milan Kocourek

Názorové rozdíly existují ve všech hlavních stranách. Konzervativní premiér David Cameron je pro zachování většinového systému, ale vůdce liberálních demokratů vicepremiér Nick Clegg je v čele kampaně zasazující se o změnu. Stejný názor má vůdce opozičních labouristů Ed Miliband.

Spolupracovník Českého rozhlasu Milan Kocourek v Ranním Radiožurnálu také přiblížil názor londýnského večerníku Standard, že koalice je momentálně ve stavu paralýzy, ale není těžké dojít k závěru, že konzervativci a liberální demokraté se hodně potřebují, a proto rozpad koalice nehrozí.

Stoupenci zachování většinového volebního systému mají převahu

Z průzkumu pro deník Independent vyšlo, že 66 procent respondentů si změnu nepřeje. Zastánci změny ale podle spolupracovníka Rádia Česko v Británii Ivana Kytky argumentují tím, že to bude nutit poslance trávit mnohem více času v jejich volebních obvodech a budou mnohem více odpovědní a také závislí na svých voličích, než je tomu doposud.

„Mnozí vyčítají poslancům, že většinový systém je katapultuje jednou provždy na 5 let do parlamentu a sepětí s volebním obvodem je mnohem menší, než by si přáli,“ uvedl Kytka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Britské referendum o volební reformě přiblížil na Rádiu Česko spolupracovník Ivan Kytka. Hostem byl také Jiří Přibáň, profesor právnické fakulty v britském Cardiffu.

Jak uvedl ve Světě o deváté Jiří Přibáň, profesor právnické fakulty v britském Cardiffu, motivy voličů při rozhodování jsou různé a nemalou roli v tom hraje i jejich rozčarování z liberálních demokratů, konkrétně z jejich vůdce Nicka Clegga, který je právě stoupencem alternativní volby.

„Ale je tady riziko, že v každé příští vládě, která by byla sestavována ve Velké Británii, budou liberální demokraté. Myslím tedy, že se tady setkaly dva důvody proč volit proti. Jeden je konkrétní rozčarování z určité politické strany a tím druhým jsou obavy Britů z koaliční vlády,“ uvedl.

Důležité podle něj pro britského voliče je, že nový systém by byl o dost složitější než předchozí: „Odpůrcům nového systému se podařilo přesvědčit voliče, že je to systém finančně nákladný, nepřehledný a nakonec nepřinese kýženou změnu."

Připomněl, že systém preferenčního hlasování funguje pouze ve třech zemích. „Jsou to Papua-Nová Guinea, Fidži a Austrálie a v Austrálii se ho chtějí zbavit.“

Milan Kopp, Milan Kocourek, Eva Presová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme