Bronzová Železná lady zatím před parlamentem nebude. Vláda nemá souhlas rodiny a bojí se vandalů

Bronzová Margaret Thatcherová se přísným pohledem zatím na budovu londýnského parlamentu dívat nebude. Umístění sochy někdejší premiérky v nadživotní velikosti v centru Londýna si současná vláda rozmyslela. Obává se mimo jiné, že by se socha stala terčem levicových radikálů. Stavbu navíc zatím neschválila ani Thatcherové rodina.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Margaret Thatcherová | Foto: Wikipedia Commons

Schvalovací proces u městské rady ve čtvrti Westminster zablokovalo britské ministerstvo kultury, médií a sportu. Strach z opakovaného poničení sochy se zmiňuje na prvním místě.

Parliament Square, odkud už na britskou demokracii dohlížejí sochy Winstona Churchilla, Mahátmy Gándhího nebo Nelsona Mandely, patří k nejstřeženějším místům ve Spojeném království. Přesto Churchillovu sochu poničili během protestů v roce 2010 studenti demonstrující proti školnému na vysokých školách.

Mramorová socha Margaret Thatcherové pak přišla o hlavu v roce 2002 na výstavě v Guildhall Library.

Dceři schází kabelka

Stavbu sochy zatím neschválila ani rodina zesnulé baronky Thatcherové. Dcera expremiérky Carol protestovala proti tomu, že socha za zhruba 300 000 liber postrádá kabelku, protože právě nošením tohoto módního doplňku byla Margaret Thatcherová proslulá.

Menší socha Železné lady, jak se Thatcherové přezdívalo, vyrobená z bronzu zdobí prostory Dolní sněmovny. Odhalili ji ještě za života někdejší ministerské předsedkyně.

Zatímco drtivá většina Čechů vnímá Thatcherovou čistě jako političku, která výraznou měrou přispěla k pádu komunismu, v Británii tato dáma dál rozděluje společnost.

Mnoho lidí jí nemůže zapomenout zavírání dolů, tvrdé potlačení hornických a dalších stávek a vůbec nemilosrdný přístup k těžkému průmyslu, který přestal být schopný konkurence.

Stovky tisíc lidí, především ze severní Anglie, vnímají konzervativní političku jako osobu, která svojí politikou zničila mnoho rodin.

Bydlení pro mladé či Falklandy

Pohled na Thatcherovou ale bývá i přesně opačný, tedy že právě ona svou razancí vrátila základní řád zemi, kde na konci 70. let byly na denním pořádku výpadky proudu a kde stávkovali popeláři i pohřební služba.

Margaret Thatcherová také otevřela mnoha rodinám cestu k vlastnímu bydlení a z mnoha zahraničně-politických úspěchů Britové vysoce hodnotí třeba jednání během války o Falklandy v roce 1982.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme