Spor ve Světové zdravotnické organizaci: vysoce postavený úředník odmítl mluvit o Tchaj-wanu

  • Tchaj-wan je jednou ze zemí, které se úspěšně podařilo zastavit šíření koronaviru už v zárodku. Navzdory tomu, že se pyšní jedním z nejlepších zdravotnických systémů na světě, však kvůli sporům s pevninskou Čínou zůstává mimo Světovou zdravotnickou organizaci (WHO).
  • Před pár dny se na internetu začalo šířit video, na kterém vysoce postavený úředník WHO Bruce Aylward v přímé konfrontaci s novinářkou odmítá odpovídat na otázky spojené s Tchaj-wanem, což jen rozproudilo další diskuse o tom, že je WHO pod přílišným čínským vlivem.
  • Zdravotnická organizace po incidentu smazala Aylwardův profil ze svých oficiálních stránek a vydala prohlášení, ve kterém uvádí, že otázka členství Tchaj-wanu ve WHO není otázkou jejích zaměstnanců, ale členských zemí a že s tchajwanskými zdravotnickými odborníky spolupracuje.

Tento článek je více než rok starý.

Peking/Tchaj-pej Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bruce Aylward na snímku z letošního února

Bruce Aylward na snímku z letošního února | Zdroj: Reuters

Celá záležitost odstartovala podivným chováním vysokého úředníka Světové zdravotnické organizace během rozhovoru pro hongkongskou rozhlasovou stanici RTHK.

Sinolog Jirouš: Čína se snaží budovat roli zachránce světa. V případě Česka jde čistě o obchod, ne humanitu

Číst článek

Asistent generálního ředitele WHO Bruce Aylward se během videorozhovoru s redaktorkou Yvonne Tongovou vyhýbal odpovědím na otázky související s Tchaj-wanem.

Na dotaz, zda WHO znovu zváží přijetí Tchaj-wanu do svých struktur, zprvu odpověděl dlouhým mlčením a poté výmluvou, že otázku neslyšel a požádal reportérku, aby se přesunula k dalšímu dotazu. Novinářka ale trvala na tom, že by ráda mluvila o Tchaj-wanu. V tu chvíli se hovor přerušil, Aylward zřejmě zavěsil.

Když Tongová zavolala Aylwardovi znovu, zeptala se ho, zda by mohl okomentovat tchajwanské řešení koronavirové krize. Aylward odpověděl: „Vždyť už jsme o Číně mluvili.“

Tato věta jako by celý spor ilustrovala. Pevninská Čína chápe ostrov Tchaj-wan jako svou odtrženou součást, Tchaj-wan sám se označuje za nezávislou zemi.

Reakce na interview

Jedním z prvních oficiálních představitelů Tchaj-wanu, který na interview reagoval, byl ministr zahraničí Joseph Wu, který na twitteru uvedl: „Páni, ve WHO nemohou ‚Tchaj-wan‘ ani vyslovit?“

Wow, can’t even utter “Taiwan” in the WHO? You should set politics aside in dealing with a pandemic. FYI @World Health Organization (WHO), 450+ news reports from 40+ countries so far positively covered #Taiwan’s handling of #COVID19. These reports do not mistake us as part of China & #TaiwanCanHelp. JW

03:39 – 29. 03. 2020

5514 10780

Po rozhovoru s Tongovou z oficiálních stránek WHO bez dalšího vysvětlení zmizel Aylwardův profil a odkaz na něj byl přesměrován.

Zdravotnická organizace v prohlášení uvedla, že otázka tchajwanského členství neleží na jejích zaměstnancích, ale na členských státech WHO. Rovněž uvedla, že s tchajwanskými zdravotnickými odborníky spolupracuje na zajištění výměny informací a sdílení osvědčených postupů v boji s pandemií.

Vyzýváme USA, aby svoji chybu napravily, hrozí Čína Američanům. Nelíbí se jí podpora Tchaj-wanu

Číst článek

Podle BBC je to pravda jen částečně. Tchaj-wan má přístup ke sdíleným informacím, nemůže však komunikovat tak efektivně a jeho názory nejsou brány tak vážně, jako kdyby byl plnohodnotným členem organizace.

Rozhlasová stanice RTHK byla záhy po rozhovoru hongkongskou vládou obviněna, že nedodržuje politiku jedné Číny. Ministr obchodu a hospodářského rozvoje Edward Yau doslova uvedl, že RTHK „porušila princip jedné Číny a své cíle a poslání jako média veřejné služby.“

Reakce Hongkongu přišla v době, kdy rostou obavy z nadměrného zasahování hongkongské vlády do médií a občanských svobod. Od minulého týdne může policie v souvislosti s vyšetřováním prohledávat obsah telefonu zatčeného bez jeho oprávnění.

Za svou reportérku se ale hongkongské médium postavilo a podporu jí vyjádřilo i tchajwanské ministerstvo zahraničí, které na twitteru uvedlo: „Je ostuda vidět, že se tato událost stala zrovna v Hongkongu, místě, které kdysi zářilo jako maják svobody médií ve východní Asii.“

#RTHK stands by its #Taiwan interview, with management at the government department dismissing the administration's claim that the station has breached its charter. #HongKong news.rthk.hk/rthk/en/compon…

12:43 – 02. 04. 2020

1167 2059

It’s a disgrace to see this is happening to #HongKong, a place that used to shine as a beacon of #PressFreedom in East Asia. The people of #Taiwan will stand with the people of #HK in the pursuit of truth. JW

09:19 – 04. 04. 2020

1634 3338

Tchaj-wan a WHO

Aylwardova reakce se dá chápat jako ilustrace vztahu, který má WHO s Tchaj-wanem dlouhodobě. Kvůli čínskému vetu mu není dovoleno stát se členským státem organizace. Zástupci Tchaj-wanu se tak nemohli zúčastnit ani mimořádných setkání a důležitých celosvětových brífinků expertů na koronavirovou pandemii.

Fronty u krematorií i svědectví místních. Obětí ve Wu-chanu může být násobně víc, než tvrdí úřady

Číst článek

WHO proto podle BBC stojí v tomto sporu na straně Číny, což se odráží i v tom, že tchajwanské statistiky nakažených a zemřelých v souvislosti s koronavirem uvádí spolu se statistikami pevninské Číny, odkud se nákaza na konci loňského roku začala šířit.

Tento přístup k Tchaj-wanu a opakované chválení čínské reakce na pandemii, kterou naopak odborníci v oblasti veřejného zdraví kritizovali, vedlo podle BBC k obviněním WHO ze zaujatosti ve prospěch Číny, která je hlavním finančním sponzorem organizace.

Proti svému vyloučení z mezinárodní spolupráce v boji s koronavirovou pandemií Tchaj-wan protestuje. Na začátku března obvinil WHO, že jej ignorovala, když se vláda na samém začátku krize v Číně ptala na detaily ohledně přenosu viru z člověka na člověka, což podle něj ohrozilo životy mnoha lidí.

„Doufáme, že díky této krizi si WHO uvědomí, že epidemie nemají státní hranice. Ani jedno místo na světě by nemělo být vynecháno, protože by se mohlo stát skulinou... nemělo by se vynechat žádné místo, které by mohlo světu pomoci,“ řekl na na nedávné tiskové konferenci tchajwanský ministr zdravotnictví Chen Shih-chung.

Čína se může stavět do role zachránce světa, byla by hloupá, kdyby krizi nevyužila, říká generál Pavel

Číst článek

Druhá vlna

Ostrov v boji s koronavirem využil taktiky drastického omezení letů z Číny a včasného zavedení karantény pro cestující, což bylo podle odborníků klíčové pro zastavení komunitního šíření.

„Provedli také zaměřené testování lidí podezřelých na nakažení koronavirem. Velmi dobrou práci odvedli při sledování kontaktů a sociálním distancování. Myslím, že si vedli dobře,“ řekl profesor Benjamin Cowling, epidemiolog z Hongkongské univerzity.

Pevninská Čína i Tchaj-wan se aktuálně potýkají s druhou, slabší vlnou pandemie, kterou způsobují návraty nakažených obyvatel z jiných regionů – Evropy či Severní Ameriky.

Jakub Grim, anj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme