Za homosexualitu či nevěru trest smrti. Brunejský sultanát zavádí islámské právo šaría

Za homosexuální styk nebo nevěru smrt ukamenováním, za krádež amputace nohou a rukou. V Bruneji začne příští středu platit nový trestní zákoník podle islámského práva šaría. Popravy se mají konat „pod dohledem skupiny muslimů“. Království na jihovýchodě Asie s bohatými zásobami ropy čelí kvůli zavedení přísných trestů mezinárodní kritice. Lidskoprávní organizace Amnesty International označila zákony za odpudivé.

Bandar Seri Begawan, Brunej Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brunejský sultanát

Brunejský sultanát zavádí právo šaría od roku 2014 | Foto: Fotobanka Pixabay

Amnesty International normy mířící na homosexuály ostře odsoudila a brunejskou vládu v čele se sultánem Hassanalem Bolkiahem vyzvala k okamžitému ukončení represí.

„Zavést tak kruté a nelidské tresty je samo o sobě odpudivé,“ prohlásila Rachel Chhoa-Howardová, která se situací v Bruneji v rámci organizace zabývá. „Některé z těchto domnělých zločinů by ale navíc vůbec neměly být považovány za kriminální, což se týká i konsenzuálního styku mezi dvěma dospělými.“

Hollywoodské hvězdy protestovaly před brunejskými hotely. Kvůli právu šaría

Číst článek

Homosexualita je v zemi nelegální už od dob britské koloniální vlády, až do současnosti ale gayům hrozilo pouze vězení. Trestu smrti navíc  brunejští obyvatelé čelí také za znásilnění či mimomanželský poměr.

Sultanát poprvé oznámil záměr zlegalizovat právo šaría v roce 2014. Svým občanům tak zakázal například pití alkoholu a zavedl vězeňské tresty za vynechání pátečních modliteb.

Kvůli silnému odporu mezinárodního společenství ale uplatňování práva šaría, zejména v jeho přísnějších formách, v posledních pěti letech stagnovalo. Nový trestní zákoník má platit pouze pro muslimské obyvatelstvo, které v Bruneji tvoří dvě třetiny populace, napsal britský deník The Guardian.

gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme