Brunejské letadlo s ženskou posádkou přistálo v zemi, kde ženy nesmějí ani řídit auto

Brunejské královské aerolinie vypravily poprvé ve své historii letadlo pilotované jen samými ženami. Fotografie tří muslimek s hidžáby v kokpitu Boeingu krátce nato obletěla celý svět. Pikantní je, že let směřoval do velmi konzervativní Saúdské Arábie, kde ženy nesmějí ani řídit auto.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo (ilustrační foto)

Letadlo (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Sharifah Surainy, kapitánka letu do saúdskoarabského přímořského letoviska Džidda, je v Bruneji známou průkopnicí.

Svůj výcvik absolvovala ve Velké Británii a před třemi lety se stala vůbec první kapitánkou letadla v celé jihovýchodní Asii. Tehdy v rozhovoru pro brunejské noviny uvedla, že doufá, že její příklad podpoří mladé dívky, aby se nebály plnit si své sny.

Brunej větší zapojení žen do leteckého průmyslu podporuje, otevřela pro ně studijní obor leteckého inženýrství. Saúdská Arábie naopak podle řady nevládních organizací práva žen potlačuje. Ženy v zemi nemohou získat řidičský průkaz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Letadlo Brunejských aerolinií pilotované samými ženami přistálo v Saúdské Arábii, kde ženy nesmějí ani řídit auto

Navíc musí mít mužského strážce, takzvaného waliho. Většinou to bývá otec, bratr nebo manžel. Bez jeho povolení ženy a dívky nesmějí cestovat, pracovat nebo podstupovat některé lékařské zákroky.

Se zákazem řízení ale některé ženy bojují. Zastání mají dokonce v královské rodině. Za práva žen se už řadu let zasazuje princezna Amíra Tavíl. Ženy totiž musejí utrácet často až třetinu svého platu za řidiče, což si ne každá může dovolit. Navíc prý zákaz vrhá na zemi špatné světlo.

„Přestože u nás máme nejvyšší podíl podnikajících žen na celém Blízkém východě a většinu bankovních účtů vlastní ženy, lidé se na Saúdskou Arábii dívají jako na zemi, která ženy utlačuje, protože jako v jediné zemi na světě nesmějí řídit,“ řekla před časem v rozhovoru pro magazín Forbes.

Saúdskoarabské úřady v minulosti slíbily zákaz řízení zrušit, přesto podle organizace Human Rights Watch policie ženy za volantem pokutuje a zatýká. V jiných oblastech se ale poměry uvolňují. Loni mohly saúdskoarabské ženy poprvé kandidovat a volit v obecních volbách.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme