Výstava v centrále Evropské komise připomíná soužití Čechů a Slováků v jednom státě

Čeští a slovenští zaměstnanci evropských institucí mají nyní šanci v kosmopolitním prostředí Bruselu posílit svoje národní povědomí. V přízemí paláce Berlaymont, kde je centrála Evropské komise, otevřeli český a slovenský premiér výstavu k 100. výročí vzniku Československa.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš z hnutí ANO při otevření výstavy připomněl, že spolu Češi a Slováci žili v jednom státě 75 let. Poukázal také na to, že Česko a Slovensko jsou stále příkladem klidného rozdělení jednoho státu.

Oslavy vzniku Československa v Oxfordu: Češi a Slováci v univerzitním parku zasadili Lípu přátelství

Číst článek

Slovenský premiér Peter Pellegrini na československé výstavě v sídle Evropské komise zavzpomínal na dětství, kdy vyrůstal s oběma jazyky a přál by si, aby nám znalost obou jazyků zůstala.

„Já si stále myslím, že mnoho slovenských dětí zná češtinu a dokonce doma používají české výrazy a slova a přál bych si, aby bylo více slovenštiny v České televizi,“ řekl Českému rozhlasu Pellegrini. 

Průzkum ke 100 rokům od vzniku Československa: kdyby se monarchie nerozpadla, měli bychom se lépe nebo stejně

Číst článek

Výstavu připomínající historické milníky ve společném československém státě zahájil sbor úředníků, tlumočníků a jejich příbuzných, kteří v Bruselu žijí. Podle belgické metropole si dali jméno Brusinky.

Ti, kdo pracují v hlavní budově Evropské komise, nebo kdo palác Berlaymont navštíví, mohou panely výstavy jen těžko minout. Jsou totiž na prostranství před jídelnou. Proč se výstava nachází právě před jídelnou, pro Český rozhlas objasnila eurokomisařka Věra Jourová.

„Protože tudy chodí nejvíc lidí. Jdou hladoví sem a najezení zpátky a nechala bych na nich, kdy si to chtějí prohlédnout,“ sdělila Jourová.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme