Brusel čeká na jasné slovo z Prahy ohledně Lisabonu

Evropská komise je zatím zdrženlivá v reakcích na nejnovější požadavek prezidenta Václava Klause, který chce k Lisabonské reformní smlouvě připojit poznámku zaručující výjimku z ustanovení Listiny základních práv EU.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajky Evropské unie | Foto: Evropská komise

To má podle českého prezidenta zajistit nedotknutelnost Benešových dekretů a zabránit vznášení majetkových nároků sudetských Němců před soudem Unie. Evropská unie zatím vyčkává, jak se k prezidentově požadavku postaví česká vláda.

"V této chvíli je třeba znát jasné vysvětlení možných záměrů České republiky," řekl mluvčí Evropské komise Johannes Laitenberger.

"Chápeme to tak, že v Česku se teď snaží o vnitřní vyjasnění té záležitosti. Že se tím zabývá vláda," doplnil mluvčí.

Evropská komise očekává rozhodnutí české vlády, jak s prezidentovým požadavkem naložit a jestli se chce Praha snažit na summitu Unie na konci října o schválení nějakého dovětku k Lisabonské smlouvě.

Předseda unijní exekutivy José Barroso se to má dozvědět v úterý, kdy se odpoledne setká s českým premiérem Janem Fischerem.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme