Brusel chce z peněz daňových poplatníků podpořit mladé hudební skupiny

Mladí zpěváci a hudební skupiny můžou dostat podporu od Evropské unie. Ta chce finančně podpořit nadějné umělce ze zemí, které se v hudebním průmyslu moc neprosazují. V Evropě se už rozhořela diskuse, zda jde o plýtvání penězi nebo oprávněnou podporu umění. Unii už kvůli tomu kritizuje britský bulvární tisk.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zpěvačky, ilustrační foto

Zpěvačky, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Burak Kanetti

Na peníze z Bruselu se může těšit i mladá belgická skupina School is Cool. Ta v zemi patří mezi nejtalentovanější a má za sebou první album, koncerty i vystoupení na letních festivalech. Stará se o ni jedna ze sedmi hudebních společností, které se žádostí o podporu uspěly.

Evropská unie vybrala celkem sedm hudebních společností, které mají pod svými křídly desítky skupin. Cílem je podpořit mladé umělce ze zemí, které toho v moderní hudbě moc neznamenají.

Uspěly společnosti z Belgie, Rakouska, Španělska nebo Nizozemska. Rozdělí si mezi sebe 200 milionů eur, tedy asi 5 miliard korun. Evropská unie tvrdí, že mladí a nadějní umělci si podporu zaslouží. Evropa prý totiž potřebuje pestřejší hudební nabídku.

Britský bulvární tisk tento projekt ale odsoudil. Deník Daily Mail napsal, že Brusel rozdává peníze kapelám, které pak budou v hitparádách konkurovat britským umělcům. Vedle toho se prý také jedná o ukázkový příklad plýtvání prostředky daňových poplatníků.

Odpůrci tvrdí, že i umění je svým způsobem podnikání a mělo by si na sebe dokázat vydělat samo. Podobně argumentoval třeba český prezident Václav Klaus, když nedávno odmítl zákon o finanční podpoře kinematografie.

Evropská unie to ale vidí jinak: podle ní stojí za to podpořit mladé a nadějné umělce, kteří by se v dnešním komerčním světě možná prosazovali jen těžce.

Brusel si myslí, že by hitparády neměly stále dokola obsazovat jen velké a zavedené hvězdy, ať už se jmenují Madonna, Lady Gaga nebo třeba Karel Gott.

Ondřej Houska, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme