Brusel dá na pomoc jihovýchodní Asii 450 milionů eur

Členské státy Evropské unie schválily návrh Evropské komise poskytnout dodatečných 450 milionů eur zemím jihovýchodní Asie, které postihla přírodní katastrofa. Souhlasily také s návrhem nabídnout až miliardu eur ve formě výhodných úvěrů od Evropské investiční banky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

evropské vlajky na půl žerdi | Foto: AFP

Ze 450 milionů, které chce uvolnit EK, bude sto milionů mobilizováno okamžitě z rozpočtové rezervy pro rok 2005. Zbývajících 350 milionů bude určeno na obnovu a rekonstrukci ve střednědobém výhledu a budou odčerpány předem z rozpočtu pro rok 2006.

Ministři zahraničí pětadvacítky konstatovali, že přísliby pomoci z veřejných zdrojů ze strany vlád a institucí EU činí k dnešnímu dni zhruba 1,5 miliardy eur. S touto sumou budou operovat na dárcovské konferenci OSN, která byla svolána na 11. ledna do Ženevy. Zástupce OSN na zasedání uvedl, že od EU se očekává asi miliarda dolarů.

Evropskou komisi členské země požádaly, aby vypracovala plán, jak zlepšit akceschopnost unie v podobných situacích, jak se zapojit do budování systému včasného varování v Indickém oceánu či jak by bylo možné podporovat vytváření partnerství mezi městy v unii a v zasažených oblastech.

Pavla Kvapilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme