Brusel dál věří v brzkou ratifikaci Lisabonské smlouvy

Pokud Ústavní soud rozhodne ve prospěch Lisabonské smlouvy, prezident Václav Klaus by ji měl ihned podepsat - to na Pražský hrad vzkazuje Brusel

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Fischer | Foto: The Council of the European Union

Česko by nemělo zbytečně protahovat schválení Lisabonské smlouvy. Pokud český Ústavní soud rozhodne ve prospěch dokumentu, prezident Václav Klaus by ho měl ihned podepsat.

Po setkání s premiérem Janem Fischerem to prohlásil předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Klaus ale požaduje, aby Česko získalo výjimku z Listiny základních práv Unie, která je součástí Lisabonu.

Podle prezidenta by mohl tenhle dokument mohl nahrát majetkovým nárokům Němců odsunutým z Československa po druhé světové válce.

Premiér jedná s prezidentem

Fischer zopakoval své přesvědčení, že Česko smlouvu stihne schválit do konce roku. Ohledně prezidentových požadavků zdůraznil, že musí mít takovou formu, aby nevyžadovaly opakování ratifikace dokumentu ve zbylých členských zemích. S Klausem už jedná o detailech možných záruk pro Česko.

Barroso podle svých slov věří, že Česko Lisabon brzy schválí: "Mám plnou důvěru v premiéra Fischera. Vím, že dělá vše pro to, aby jeho země respektovala závazky, které má vůči ostatním členům Unie."

Barroso dodal, že prezident Klaus byl do úřadů zvolen Parlamentem. Ten už přitom Lisabonskou smlouvu schválil a Klaus by to měl respektovat.

Milan Kopp, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme