Brusel dementuje údajné výroky G. Verheugena o Benešových dekretech

Mluvčí Evropské komise Jean-Christophe Filori popřel, že by komisař Günter Verheugen hovořil o ochotě Prahy revidovat takzvané Benešovy dekrety, pokud by se ukázalo, že jsou v rozporu s právem Evropské unie. Tuto interpretaci komisařových slov přinesla rakouská agentura APA. "Zásadně a formálně dementuji, že komisař Günter Verheugen řekl nebo chtěl říci, že se Česká republika zavázala k přehodnocení takzvaných Benešových dekretů," uvedl Filori.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Kavan a G. Verheugen

J. Kavan a G. Verheugen | Foto: Karel Barták | Zdroj: Český rozhlas

Mluvčí Evropské komise prohlásil, že komisař mluvil před poslanci Evropského parlamentu ve Štrasburku jedním dechem o Benešových dekretech a současně přivítal ochotu české vlády zvažovat změnu restitučního zákona z roku 1991. Rakouská agentura APA podle Verheugenova mluvčího omylem sloučila tyto dvě nezávislé události a vyvolala pocit, že česká vláda je ochotna revidovat Benešovy dekrety. Evropská komise podle Filoriho nijak nezměnila názor na Benešovy dekrety a považuje je za vyhaslé, zastaralé a neúčinné. Zároveň je nepokládá za problém při vstupu Česka do Evropské unie.

Rakouská agentura APA nejdříve informovala, že česká vláda je připravena navrhnout českým zákonodárcům změnu, pokud se ukáže, že takzvané Benešovy dekrety nejsou slučitelné s právem Evropské unie. Podle agentury to před Evropským parlamentem prohlásil komisař unie Günther Verheugen. Premiér Miloš Zeman i státní tajemník pro evropské záležitosti Pavel Telička na to však v reakci rozhodně popřeli, že by česká vláda se zástupci EU o revizi takzvaných Benešových dekretů vůbec jednala.

Verheugen připomněl, že Evropská komise bedlivě sleduje, zda legislativa v kandidátských zemích odpovídá zákonům Evropské unie."Pokud by v České republice podobné zákony existovaly, bylo by nutné je změnit. Byl jsem ujištěn, že česká vláda to chápe", prohlásil Verheugen. Komisař tak zopakoval svá slova stará dva týdny, kdy vystoupil po jednání s ministrem zahraničí Janem Kavanem o Benešových dekretech.

Podle APA je z pohledu Verheugena prý jasné, že ta část dekretů, která se týká vyvlastnění, je v rozporu s dnešním českým právem i právem EU, a je proto neplatná. Pro soužití v unii je důležité, aby při zpětném převodu majetku nedocházelo k diskriminaci, prohlásil podle APA komisař.

Komisař vzal s uspokojením na vědomí, že Evropský parlament si objednal nezávislou expertizu o Benešových dekretech, a že i česká vláda přezkoumává jejich právní status. Totéž dělá Evropská komise, uvedl Verheugen, dodal však, že při tom nejde jen o právnický, ale také o politický a morální problém.

Podle mluvčího české vlády Libora Roučka interpretoval Verheugen vyjádření státního tajemníka Pavla Teličky. "Česká vláda dala Evropské unii na vědomí, že přezkoumá současný právní status Benešových dekretů. To znamená, že nebudeme zkoumat minulost, ale tím, že tvrdíme, že Benešovy dekrety jsou už vyhaslé, prostě tak, aby náš právní řád neodporoval právním požadavkům současného pojetí lidských práv v zemích Evropské unie. Ale v žádném případě to neznamená revizi Benešových dekretů, revizi roku 1945 nebo Postupimských dohod", zdůraznil pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál Libor Rouček.

Přehrát

00:00 / 00:00

L. Rouček: Reakce na Verheugena

Podle slov státního tajemníka pro evropské záležitosti Pavla Teličky je sice Česká republika připravena napravovat jakýkoliv případný nesoulad českého a evropského práva, nicméně se zástupci EU nejednala v této souvislosti o takzvaných Benešových dekretech.

"Česká strana, konkrétně při nedávné návštěvě pana ministra Kavana v Bruselu, kdy jednal s komisařem Verheugenem konstatovala, že je připravena se seriózně zabývat vším, co se ukáže být v rozporu s acquis," řekl Telička.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Telička k Benešovým dekretům

"Já jsem s panem Verheugenem na toto téma nejednal vůbec a rozhodně jsem ani v žádných jiných jednáních nekonstatoval, že vláda bude připravena předložit cokoliv. To si myslím, že ani mi nepřísluší," řekl Telička s tím, že pokud ví, nic takového neřekl ani Kavan.

Na slova Güntera Verheugena, tak jak je přinesla rakouská agentura, rozhodně reagoval i český premiér Miloš Zeman. Česká vláda nehodlá zákonodárcům navrhovat žádnou změnu v souvislosti s Benešovými dekrety. "Nic takového samozřejmě není pravda," řekl novinářům premiér. Zeman dodal, že příležitost vyjasnit si tuto věc přímo s komisařem EU bude mít za dva dny v Barceloně, kde bude summit unie.

"Česká vláda nenavrhovala, nenavrhuje a nebude navrhovat parlamentu jakoukoli změnu v této oblasti. Tečka! Česká republika je suverénní stát, má vládu, která je vládou České republiky a pan Verheugen není a nikdy nebude členem vlády České republiky," zdůraznil Miloš Zeman.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Zeman: Česká republika je suverénním státem

Údajné prohlášení Güntera Verheugena mimořádně znepokojilo předsedu poslanecké sněmovny Václava Klause. Podle jeho slov ho není možné brát na lehkou váhu.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Klaus: Je potřeba burcovat

Milan Kopp, Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme