V Bruselu se opět sešel dav na fiktivním hudebním festivalu. Policie účastníky rozháněla vodními děly

V Bruselu přišly stovky lidí na fiktivní hudební festival, který se záhy proměnil v demonstraci proti koronavirovým nařízením. Belgická policie vyzývala veřejnost k rozchodu, nakonec účastníky rozháněla vodními děly a slzným plynem. Podobná nepovolená akce se konala v Bruselu už před měsícem. I tehdy policie použila vodní děla.

Brusel (Aktualizováno: 23:01 1. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie se nakonec akci rozhodla rázně ukončit za pomocí těžkooděnců a vodních děl | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

Nepovolený fiktivní hudební festival „la Boum 2“ (večírek) byl svolaný do bruselského parku Bois de la Cambre na základě facebookového příspěvku, který navazoval na podobnou událost, která vznikla před měsícem jako aprílový vtip. Společnost však stránku na žádost úřadů zablokovala. Od účasti odrazoval i belgický premiér Alexander De Croo.

Akce ze začátku vypadala jako pohodové setkání, na místě vládla veselá atmosféra. Převážně mladí lidé hráli na kytaru a popíjeli pivo. Situace se ale z poklidného posezení rychle změnila na demonstraci.

Na místě začali být aktivní demonstranti, kteří skandovali „Svobodu, svobodu!“. Vzduchem lítaly vajíčka a účastníci odpalovali petardy a dělobuchy.

Policie na sociálních sítích informovala, že účastnící nedodržující zásady veřejné bezpečnosti a bude nucena proti nim zasáhnout. Mnoho z nich navíc nemělo roušku, která je v belgickém hlavním městě na veřejnosti povinná.

Policie zhruba hodinu a půl vyzývala dav k rozchodu, ale bez úspěchu. Nakonec se akci rozhodla rázně ukončit za pomocí těžkooděnců, vodních děl a slzného plynu. Do davu vjely i dva policejní antony, na pomoc byl přivolán policejní vrtulník. 

Většina začala postupně odcházet, přibližně stovka mladých lidí však odmítla park opustit a někteří z nich házeli na policisty lahve a kameny. Při následném zásahu, který pokračoval až do večera, byla podle vyjádření policie zraněna asi desítka lidí.

Na stejném místě se před měsícem 1. dubna odehrála první podobná akce. Tehdy se odhadem sešlo 5000 Belgičanů.  I v tomto případě policie demonstranty rozháněla vodními děly. Na místě byly desítky zraněných, včetně policejních koní. 

Další protest se stovkami účastníků, kteří požadovali uvolnění vládních koronavirových restrikcí, proběhl v centru města. Obě demonstrace se konaly týden před znovuotevřením zahrádek kaváren a barů a povolením venkovního setkávání více než čtyř lidí. 

vid, zuj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme