Náročný den a neformální večeře. Lídři států EU v Bruselu řeší rozdělení křesel
Po několika schůzkách se prezidenti a premiéři zemí Evropské unie setkali na neformální večeři v Bruselu, na kterou šéfy států a vlád unijní osmadvacítky pozval předseda Evropské rady Donald Tusk. Před summitem promluvil k přítomným předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani. V projevu jim připomněl, že europarlament je pro princip volby spitzenkandidátů.
Hlavním tématem budou nejen výsledky voleb do europarlamentu, ale především důsledky, které má celoevropské hlasování pro začínající sestavování personálního obsazení vrcholných unijních postů.
Eurovolby, které skončily v neděli, přes ztrátu desítek mandátů vyhrála Evropská lidová strana (EPP), do jejíchž řad kromě jiných patří také zřejmě nejvlivnější člen Evropské rady, totiž německá kancléřka Angela Merkelová.
EPP přitom už dala po volbách najevo, že se i letos hodlá držet systému takzvaných „vedoucích kandidátů“ a jako nástupce Jeana-Clauda Junckera prosazuje svého nynějšího „spitzenkandidáta“, Němce Manfreda Webera.
Článek pokračuje pod online reportáží.
ALDE a Macron
Potíž je v tom, že summit už loni rozhodl, že podobný proces nemůže fungovat automaticky. Podle smluv jsou to totiž právě premiéři a prezidenti, kdo šéfa komise europarlamentu navrhují a Evropský parlament může tuto osobu nadpoloviční většinou potvrdit, či odmítnout.
Proti celému systému vystupuje jednoznačně také francouzský prezident Emmanuel Macron. Jeho koalice Obroda se nyní hodlá spojit s liberální frakcí ALDE, „třetím vzadu“ letošních eurovoleb, a lidé z čela ALDE už také dali jasně najevo, že se budou snažit nástupu Webera do čela komise zabránit.
Analyticky o výsledcích eurovoleb: Čím více europoslanec pracuje, tím menší je šance, že bude znovu zvolen
Číst článek
Macronovo uskupení však doma nevyhrálo, a tak by podle diplomatů bylo zvláštní, kdy jen o pár dní později Paříži ostatní hlavní města EU bez odporu vyhověla.
V4 a Francie
Francouzský prezident poobědvá s některými dalšími účastníky večerního summitu, odpoledne má naplánovanou schůzku i s premiéry zemí Visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko), včetně šéfa české vlády Andreje Babiše.
Debata o novém rozdělení křesel v EU je ale širší. Týká se třeba funkce šéfa unijní diplomacie, otázky, kdo v závěru roku nahradí samotného Tuska a konec konců i křesla předsedy Evropského parlamentu.
Tusk tak od úterní večeře očekává začátek debaty o těchto bodech. Konkrétní jedno jméno nového předsedy Evropské komise by měl europarlamentu navrhnout až řádný unijní summit v červnu.