Brusel hrozí žalobou, pokud Česko nevydá dokumenty k vyřazení Arevy z tendru na Temelín

Evropská komise (EK) Česku pohrozila žalobou kvůli zakázce na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Vyplývá to z informací, které má Český rozhlas exkluzivně k dispozici. Podle komise totiž Česko porušuje právo, když jí odmítá poskytnout informace, proč ze zakázky na dostavbu Temelína vyřadilo francouzskou firmu Areva. Ta si na Česko následně stěžovala v Bruselu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín (ilustrační foto)

Jaderná elektrárna Temelín (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Evropská komise by teď měla o stížnosti Arevy rozhodnout. K tomu podle svého vyjádření potřebuje vědět, na základě jakých kritérií Česko Arevu ze zakázky vyřadilo.

Praha tyto údaje do Bruselu odmítala poslat s tím, že stížností Arevy se zabývají české úřady a mohou o ní rozhodovat i české soudy. Argumentuje, že dokud to tak je, nemusí Evropské komisi dokumenty poskytnout.

Přehrát

00:00 / 00:00

Požadavky Evropské komise přiblížil bruselský zpravodaj ČRo Ondřej Houska

Komise takový postup označuje za protiprávní, v dokumentech se dokonce v nadsázce píše o hrozící „válce mezi Evroskou komisí a Českem“. Komise tvrdí, že v desítkách jiných případů v řadě zemí EU provádí vlastní posouzení případu i v době, kdy o něm ještě rozhodují národní orgány.

EK dala Česku čas do konce listopadu, aby svůj postoj přehodnotilo, do poloviny prosince pak rozhodne o svém dalším postupu.

„Požádali jsme Česko o informace, a zatím jsme je nedostali. Od vzájemné schůzky však zatím uplynul jen týden. Očekáváme, že nám Česko v dohledné době odpoví,“ řekla mluvčí Evropské komise Chantal Hughesová.

ČEZ rozhodl o vyřazení Arevy z tendru na mnohamiliardovou zakázku v říjnu roku 2012 s poukazem na údajná závažná pochybení v předložené nabídce. Společnost se proti verdiktu opakovaně brání a chce se do soutěže vrátit. Letos v říjnu vydal Krajský soud v Brně na základě stížnosti Arevy předběžné opatření, podle něhož zatím tendr nesmí být uzavřen.

Pokud Česká republika informace neposkytne, EK zřejmě zahájí řízení o porušení povinnosti loajální spolupráce, které může skončit žalobou u soudu Evropské unie. Ten by mohl Česku udělit vysokou pokutu.

Česko se soudit nechce a nestojí ani o pokuty, ale dokumenty zřejmě nevydá. Podle premiéra v demisi Jiřího Rusnoka je totiž ani nemá.

„Těžko může česká vláda dokládat něco, čím nedisponuje, to je nakonec princip, který se uplatňuje i v Evropské unii, že nic takového po ní nemůže Evropská komise požadovat, pokud z hlediska vnitřního uspořádání země vláda evidentně těmito věcmi nedisponuje,“ uvedl Rusnok.

Podle Rusnoka má materiály ČEZ, který tendr vyhlašoval, případně ÚOHS, který vyřazení Arevy ze zakázky prověřoval. Předseda vlády předpokládá, že EK nakonec od požadavku, aby jí Česko materiály vydalo, ustoupí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O požadavku EK mluvili zpravodaj ČRo v Bruselu Ondřej Houska a redaktorka Květa Moravcová

Náklady na dostavbu temelínské elektrárny se odhadují na 200 až 300 miliard korun. Stavba třetího a čtvrtého bloku má být hotova nejpozději v roce 2025, vítěze tendru chce ČEZ vybrat v příštím roce nebo v roce 2015.

O zakázku se vedle francouzské Arevy ucházel i americký Westinghouse a rusko-české konsorcium MIR 1200, Američané i Rusové v soutěži zůstávají.

Vládní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška nepovažuje stížnost Arevy za nijak výjimečnou. „Všichni neúspěšní uchazeči si dneska stěžují, to je standardní situace, na tom není nic neobvyklého. Areva dělá to, na co má právo,“ poznamenal Bartuška.

Ondřej Houska, kap, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme