Brusel hrozí, že zakáže dovoz tvrdého alkoholu z Česka. Nové kolkování nestačí

Brusel po Česku požaduje zákaz vývozu tvrdého alkoholu. Podle Evropské komise je záměr české vlády kolkovat alkohol nedostatečný k ochraně zdraví a životů lidí v ostatních zemích Evropské unie. Českému rozhlasu to řekl mluvčí Komise Fréderic Vincent. Pokud Praha požadavku Bruselu nevyhoví, zakáže Komise vývoz českého tvrdého alkoholu sama.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

destiláty, alkohol, vodka, slivovice | Foto: Eva Odstrčilová

„Česko by mělo pro vývoz zavést stejné opatření, které už udělalo pro domácí trh. Takže když zakázalo prodej tvrdého alkoholu doma, mělo by zakázat i jeho vývoz."

Podle mluvčího by Komise mohla zakázat český vývoz už zítra a měl by se týkat i vývozů mimo Unii. „Zákaz vývozu se bude vztahovat na státy Unie, ale jsme si jistí, že zároveň i na třetí země,“ potvrdil Vincent. Šlo by tedy o celosvětový zákaz a členské země to zřejmě odhlasují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce Bruselu na českou metanolovou aféru sleduje zpravodaj Ondřej Houska a v poledních ozvěnách dne se k ní vyjádřil i náměstek ministra zemědělství pro unijní politiku Martin Hlaváček

EU nepřijala český argument, že problém s alkoholem se netýká zavedených výrobců, kteří své produkty vyvážejí. Podle informací Českého rozhlasu na Brusel tvrdě tlačili Poláci nebo Slováci. Ti mají obavy z prodeje českého tvrdého alkoholu na svém trhu.

Podle ministra zdravotnictví za TOP 09 Leoše Hegera Česko požadavku Evropské komise na okamžitý plošný zákaz vývozu alkoholu nevyhoví. Jak řekl, není to opatření, které by se dalo udělat za jeden den.

„Momentálně na ně nejsme připraveni, protože by na dlouhou dobu zafixoval prohibiční scénu v širokém formátu. To není věc, kterou lze řešit do jednoho dne. Věřím tomu, že jakmile se tady podaří scénu vyčistit, abychom nebyli považováni za nebezpečnou zemi, i případné evropské opatření by bylo staženo rychle,“ řekl Heger. Ministerstvo zdravotnictví ale ještě dnes pošle Evropské komisi dopis s vysvětlením.

Prohibice potrvá zřejmě ještě týden, ministři se shodli na nových kolcích i 'rodných listech'

Číst článek

Pokud Česko Evropské komisi nevyhoví, sejdou se zástupci členských států na expertní úrovni a posoudí návrh komise na zákaz exportu tvrdého alkoholu z Česka. Podle evropských diplomatů je jisté, že by tento zákaz schválili.

Přehrát

00:00 / 00:00

O záměru Evropské unie zakázat České republice vývoz tvrdého alkoholu informoval v Odpoledním Radiožurnálu bruselský zpravodaj Ondřej Houska

Podle náměstka ministra zemědělství pro unijní politiku Martina Hlaváčka musí Evropská komise posoudit hlavně proporčnost chystaného opatření.

„Tedy jestli je adekvátní míře rizika. Ministerstvo zdravotnictví argumentuje tím, že rizikovost pro ostatní členské státy nedosáhla takového stupně, aby opatření, které bylo zavedeno, se vztahovalo i tímto směrem,“ uvedl Hlaváček.

Ministr financí za TOP 09 Miroslav Kalousek požadavek Bruselu chápe. Za nejlepší odpověď považuje urychlené uvolnění prohibice v Česku.

Na Slovensku pokračují kontroly na silnicích kvůli zákazu českého alkoholu

Číst článek

„Mám-li být poctivý, tak je ten požadavek logický, protože EU má jednotný trh a nařízení pro vnitřní trh se má automaticky týkat i trhu pro celou unii. Je to jeden z důvodů, proč je naší velkou prioritou uvolnit prodej bezpečného alkoholu co nejdříve,“ řekl Kalousek.

Igor Maňour, Věra Pfeifferová, Ondřej Houska, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme