Brusel je s výrokem českého Ústavního soudu spokojen

Rozhodnutí českého Ústavního soudu o souladu Lisabonské smlouvy s naším ústavním pořádkem přivítaly unijní instituce v Bruselu. Spoléhají na brzké dokončení ratifikace prezidentem Václavem Klausem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fredrik Reinfeldt | Foto: www.se2009.eu

"Jsme už velmi blízko ratifikace," napsal ve svém prohlášení premiér tento půlrok Unii předsedajícího Švédska Fredrik Reinfeldt. Spolu s podepsáním smlouvy v Česku bude předsednictví podle něj pokračovat v přípravách na její uvedení v život.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce z Bruselu shrnul na Rádiu Česko zpravodaj Pavel Novák

Také předseda Evropské komise José Barroso věří, že vstupu smlouvy v platnost by už neměla předcházet žádná zbytečná zdržení. Podle ředitele bruselského Centra pro Evropská politická studia Daniela Grose všichni v evropských institucích věří, že odpadly poslední překážky, jsou ale obezřetní.

"Když připustíme, jak se český prezident choval v posledních měsících, všichni teď říkají: ještě počkáme. Budeme považovat věc za uzavřenou až on opravdu podepíše," řekl Gros.

Švédské předsednictví po podpisu dokumentu Václavem Klausem svolá mimořádný summit, na kterém mají členské země vybrat prvního stálého předsedu Evropské rady a také Vysokého představitele pro společnou zahraniční politiku - jakéhosi unijního ministra zahraničí. Právě tyto dvě nové instituce Lisabonská smlouva zavádí.

Má se také začít formovat nová Evropská komise. Ta dosavadní už od soboty přesluhuje.

Pavel Novák, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme