Brusel kritizuje belgického eurokomisaře za návštěvu Kuby

Palbě nepříjemných otázek musel v Bruselu čelit belgický eurokomisař pro rozvoj a humanitární pomoc Louis Michel. Poslanci ho podrobili výslechu kvůli jeho cestě na Kubu před 14 dny. Během ní se totiž nesetkal s nikým z opozice. To je při tom proti pravidlům stanoveným Unií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Louis Michel | Foto: Evropská komise

Výbor evropského parlamentu pro rozvojovou politiku si eurokomisaře Michela pozval na svou schůzi a zasypal ho otázkami ohledně účelu a náplně jeho návštěvy. Poslance především zarazilo, že se v rozporu s usneseními evropské rady nesetkal s žádným představitelem opozice a neotevřel při jednáních ani otázku vězněných disidentů. Přitom to každému oficiálnímu činiteli, zastupujícím Evropskou unii ukládají závěry summitu unie z let 2006 a 2007.

Že nedošlo k žádnému kontaktu s kubánskou opozicí, potvrdilo Českému rozhlasu i tiskové oddělení španělských evropských socialistů v europarlamentu. Španělští poslanci byli s Michelem na Kubě také. Luis Michel vede v Belgii kandidátku frankofonních liberálů v červnových volbách do Evropského parlamentu. Aféra kolem jeho kubánské návštěvy mu může v předvolební kampani velmi uškodit.

Mluvčí eurokomisaře Michela John Clancy potvrdil, že tentokrát nedošlo k žádným přímým kontaktům s disidenty. Omluvil to ale tím, že je to zcela v duchu ostatních návštěv, například unijních ministrů, kteří se s kubánskou opozicí také nesetkali. I těm to ale ukládá rozhodnutí, které si samy členské státy Unie schválily. Jako první začal navazovat kontakty s Kubou španělský ministr zahraničí Moratinos. Ten dokonce na Kubě jednal o obchodních kontraktech s komunistickým režimem.

Pavel Novák, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme