Brusel kritizuje české politiky. Prý se snaží ovládat státní správu

Čeští politici se údajně snaží ovládat státní správu a ta proto nefunguje tak, jak by měla. V dokumentu, který má Český rozhlas k dispozici, to tvrdí Evropská komise. Brusel kritizuje především obvyklou praxi, kdy nová vláda po vítězství ve volbách vymění velké počty úředníků a nahradí je svými lidmi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie. Ilustrační foto | Foto: European Commission Audiovisual service

Materiál obsahuje kromě stížností také doporučení, jak lépe využívat peníze z evropských fondů. Hlavním problémem, kvůli kterému země přichází o miliardy, je podle Evropské komise právě vliv politiků na státní správu.

Na úřadech totiž kvůli neustálým změnám jen málokdy vydrží kvalitní lidé, kteří by složité čerpání z evropských fondů zvládli.

„Když tyto lidi vyměníte, musíte pak začít úplně od nuly,“ prozradil Českému rozhlasu v exkluzivním rozhovoru eurokomisař pro regionální politiku Johannes Hahn.

Přehrát

00:00 / 00:00

O efektivnějším využívání eurodotací hovořil s evropským komisařem Johannesem Hahnem bruselský zpravodaj ČRo Ondřej Houska

Podle Evropské komise čeští politici neustálými výměnami úředníků poškozují hospodářský růst i konkurenceschopnost. „Je potřeba více stability, není dobré zbavovat se úředníků, kteří mají znalosti a zkušenosti,“ dodal Hahn.

Kvůli chybám a podvodům v čerpání dotací letos Brusel přísun peněz do České republiky na několik měsíců pozastavil. V Česku totiž naprosto selhala kontrola toho, jak se s evropskými penězi nakládá. Podezření z korupčního jednání jako je například kauza bývalého hejtmana Davida Ratha, tak dost možná byla jen špičkou ledovce.

Podle eurokomisaře si vláda teprve poté uvědomila, že může přijít o desítky miliard korun, a začala pracovat na nápravě.

„Se změnami jsme zatím spokojeni. Vláda dělá to, o co jsme ji požádali. Ale samozřejmě teprve v příštích měsících vyhodnotíme, jestli to vše také funguje v praxi,“ uvedl.

Česká republika dokonce patřila k nejhorším zemím v Unii, teď se ale situace postupně zlepšuje. Vláda se snaží například lépe kontrolovat, jak se s evropskými penězi hospodaří.

Bruselská kritika české státní správy zní do ztracena. Stále chybí služební zákon

Číst článek

Možná se nabízí otázka, jestli některé země, včetně Česka, nedostaly z Bruselu peněz až příliš. Miliardové dotace pak ani nejsou schopny efektivně použít. S tím Hahn souhlasí jen napůl: „Problémy s čerpáním máte kvůli nedostatkům ve vaší státní správě, ne kvůli tomu, že byste ty peníze nepotřebovali.“

Brusel také v dokumentu Česku radí, kam by mělo hlavně investovat evropské peníze – do vzdělávání, vědy, výzkumu, do infrastruktury a podpory malých a středních podniků.

Evropská komise naznačuje, že systém, ve kterém má každé české ministerstvo a každý kraj svůj vlastní operační program a své vlastní evropské peníze, by měl skončit.

Ondřej Houska, Lucie Maňourová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme