Brusel odklad projednání zákona o úřednících nekomentuje. Důležitý je výsledek

Česko chtělo za stovky miliard z Bruselu postavit dálnice nebo třeba opravit školy a nemocnice. Teď ale o tyto peníze může přijít. Evropská komise dnes Česku vytkla, že stále nedokázalo přijmout zákon o úřednících a zajistit tak nezávislost státní správy. Česká republika by kvůli tomu nakonec mohla přijít až o 500 miliard korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městský úřad, úředník, (ilustrační foto)

Městský úřad, úředník, (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

V evropských pravidlech se jasně píše, že z evropských fondů od roku 2014 může čerpat jenom taková země, která má skutečně fungující státní správu.

Zákon o úředních je podle Bruselu jednou z nutných podmínek, aby něco takového bylo splněno. Důvodem je, že pokud takový zákon země nemá, mohou mít politici na úředníky příliš velký vliv.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání a doporučení Evropské komise sleduje Ondřej Houska

Dopady byly patrné na ministerstvu školství za éry ministra Josefa Dobeše nebo v Operačním programu Severozápad. V obou případech přílišný vliv politiků vedl ke špatnému čerpání evropských dotací. Způsobeno to mohlo být i tím, že po volbách došlo pod tlakem nové garnitury k obměně klíčových úředníků.

Vláda zákon o úředních připravuje, dnes ale jeho projednávání odložila. Evropská komise tyto jemné nuance českého legislativního procesu nekomentuje.

Česko může přijít o více než 500 miliard korun z EU. Kvůli chybějícímu zákonu o úřednících

Číst článek

Důležité ale je, že Brusel chce nejen, aby Česko přijalo "nějaký" zákon o úřednících, ale aby to byl také zákon kvalitní a fungující.

V původní verzi doporučení, které komise adresovala české vládě, stálo, že zákon, který měla vláda projednávat právě dnes, má podstatné nedostatky a nedokáže zajistit skutečnou nezávislost státní zprávy. Zákon je prý dokonce horší než zákon přijatý v roce 2002. Tento zákon ještě ale Česko nedokázalo dovést do praxe.

Na základě mocného lobbingu z Prahy komise ve svém doporučení k chystanému zákonu nevyjadřuje s odůvodněním, že nebude komentovat zákon, která ještě nebyl v Česku přijat.

Zákon o úřednících, důležitý kvůli čerpání dotací z EU, projedná vláda později

Číst článek

České vládě se podařilo v letošním roce snížit schodek rozpočtu pod 3 % HDP. Evropská komise tento krok oceňuje, protože podle jejího předsedy José Manuela Barrosa si už žádná evropská země nemůže dovolit žít na dluh. Růst, založený pouze na dluzích, není podle něj udržitelný.

Přehrát

00:00 / 00:00

O doporučeních Evropské komise diskutovaly v Ozvěnách dne místopředsedkyně TOP 09 a sněmovního rozpočtového výboru Helena Langšádlová a stínový ministr průmyslu a obchodu za ČSSD Milan Urban

Na druhé straně se ale Evropské komisi nelíbí způsob, jakým tohoto kroku dosáhla. Plošné škrty, zvyšování daní a omezení státních investic má prý větší záporný dopad na růst ekonomiky.

Komise poukazuje ve svém doporučení na to, že živnostníci u nás platí nízké daně. Kvůli tomu bují v Česku takzvaný švarcsystém, který Brusel označuje za zvrácený. Podle místopředsedkyně TOP 09 a sněmovního rozpočtového výboru Heleny Langšádlové by ale živnostníci měli mít výhodnější podmínky než zaměstnanci.

„Oni mají nevýhodnější podmínky. Musí si zajistit zakázky, nikdo jim nic zadarmo nedá,“ domnívá se Helena Langšádlová, ale připouští, že výdajové paušály jsou nastaveny příliš štědře.

Česko tak bude jedinou členskou zemí s vlastní měnou, jejíž ekonomika letos poklesne.

„Dramatické daňové zásahy asi nejsou na místě. Co musíme udělat, je obnovit růst. To znamená podle mého názoru změnit strukturu rozpočtu stávajícího, přesunout prostředky z provozních úspor na investice a pokusit se alespoň částečně situaci nastartovat z pohledu veřejných prostředků do investic,“ navrhuje proto stínový ministr průmyslu a obchodu za ČSSD Milan Urban.

Martin Křížek, Ondřej Houska, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme