Brusel omezil vstup do europarlamentu ruskému velvyslanci při EU

Ruský velvyslanec při Evropské unii Vladimir Čižov bude mít omezený vstup do europarlamentu. Informoval o tom předseda Evropského parlamentu Martin Schulz. Reagoval tak na seznam Kremlu, který zakazuje 89 evropským činitelům vstup do Ruska.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz | Zdroj: Reuters

Evropský parlament také zastavuje činnost v komisi pro parlamentní spolupráci EU-Rusko. Omezení pro vstup do sídla EP se týká ještě jednoho ruského diplomata, jeho jméno nebylo zveřejněno. Restrikce podle Schulze potrvají tak dlouho, dokud Kreml zákaz pro evropské představitele nezruší.

Seznam jmen 89 osobností z Evropské unie, pro které platí zákaz vstupu do Ruska, zveřejnila minulý pátek finská televize YLE. Moskva tvrdí, že seznam je odpovědí na sankce, které osmadvacítka uvalila na některé ruské představitele v souvislosti s krizí na Ukrajině.

Nejvíce zástupců na seznamu má Polsko, je mezi nimi mimo jiné expremiér a bývalý předseda EP Jerzy Buzek. Velké zastoupení mají i pobaltské státy. Ze známějších politiků je to třeba šéf zelených Francouz Daniel Cohn-Bendit, bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt nebo bývalý britský vicepremiér Nick Clegg.

Z Česka jsou na 'černém seznamu' čtyři osoby: bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, europoslanec Jaromír Štětina, poslanec TOP 09 Marek Ženíšek a bývalý eurokomisař Štefan Füle.

ČTK, Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme