Brusel požaduje po Turecku reformu trestního zákoníku

Brusel vyslal ostrý varovný signál Turecku - tedy zemi, jejíž možný vstup do Evropské unie je momentálně jednou z nejcitlivějších otázek, které pětadvacítka řeší. Evropská komise dala jasně najevo, že nebude možné zahájit přístupová jednání, pokud Ankara nepřijme nový trestní zákoník.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka EU

vlajka EU

6. říjen - to je pro Turecko napjatě očekávaný den. Právě tehdy vydá komise detailní zprávu o tom, jak si tato velká muslimská země stojí. Podle té se pak budou lídři pětadvacítky v prosinci rozhodovat, jestli zahájí vstupní jednání. Očekává se pozitivní hodnocení, ovšem mluvčí bruselské exekutivy Jean-Christophe Filori dal dnes najevo, že je tu jedna výrazná překážka.

"Pokud nebude nový trestní zákoník, který je klíčovým elementem reformy, přijat, vyjednávání nemůže začít."

Reforma je pro Brusel zásadní, protože má Turecko přiblížit evropským standardům. Vše ale zkomplikovala kontroverze kolem snahy konzervativních poslanců trestat i cizoložství. Otázka, zda dlouholetého čekatele Turecko přijmout, rozděluje momentálně Evropskou unii.

Jasný postoj mají naopak například Američané. Oba kandidáti na prezidenta John Kerry i George Bush vstup Turecka podporují. V Bruselu to dnes potvrdili jejich poradci pro kampaň.

Bushův postoj zprostředkoval Radiožurnálu jeho stratég Charles Black. "Je to pro nás důležité, protože to je důležité pro Turecko a to je náš významný bezpečnostní spojenec. Budeme se jich v tom dál zastávat."

Pavla Kvapilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme