Brusel pro zmírnění diplomatických sankcí vůči Havaně

Evropská unie by měla normalizovat své vztahy s Kubou. Ministři zahraničí pětadvacítky dnes zřejmě uvolní diplomatické sankce na představitele Castrova režimu, které byly zavedeny po zátahu na kubánské disidenty v červnu roku 2003.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fidel Castro

Fidel Castro | Foto: chicosanchez.50megs.com

Unie se chystá kontakty s kubánskou vládou obnovit hlavně na nátlak Španělska a přes výhrady zemí jako je Česko nebo Polsko. Zatím to bude jen na zkoušku. V červenci by se mělo vyhodnotit, jestli nová strategie funguje nebo ne.

Dohoda předjednaná minulý týden na úrovni velvyslanců členských zemí počítá s tímto scénářem: unie znovu naváže diplomatické styky s Havanou, zároveň změní přístup k disidentům. Měla by organizovat pravidelné schůzky s opozicí, kde se bude řešit, jakou pomoc potřebují. Tichá dohoda naopak počítá s tím, že se pozastaví praxe, kdy evropské ambasády zvali kubánské disidenty na recepce a koktejly.

Přestože se počítá automatické přijetí tohoto kompromisu, ministr Cyril Svoboda hodlá dnes ještě vyvolat o Kubě diskusi: "Ti, kteří usilují o demokratickou Kubu, stateční lidé, si zaslouží naši podporu - ne diktátor. My se nikdy nenecháme svázat, abychom s těmito lidmi nevedli dialog."

Milan Kopp, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme