Brusel se potýká s novoročním smogem

Belgická metropole Brusel vyhlásila letošní první protismogová opatření. Kombinace studeného počasí a bezvětří způsobila, že hodnoty mikročástic ve vzduchu přesáhly mezní limity, a město přijalo kroky proti dalšímu zhoršování ovzduší. V první fázi se týkají jen omezení rychlosti jízdy aut ve městě a na městském obchvatu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

veřejná doprava v Bruselu | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Striktní dodržování rychlostního limitu 50 km/h ve městě a devadesátky na dálnici kolem Bruselu. To je první opatření, které vyhlásila administrativa federálního bruselského regionu. Na městském dálničním obchvatu se objevily značky "90" s cedulkou SMOG.

Koncentraci škodlivin ještě zhoršily novoroční ohňostroje, kdy se do vzduchu dostaly částice oxidů síry, dusíku a benzen. Protismogové opatření má platit do sobotního rána. Není ale vyloučeno, že omezení bude nutné prodloužit.

Meteorologové předpovídají mrazivé počasí až do 10. ledna. Dalším stupněm protismogové ochrany by byl střídavý zákaz jízdy aut s poznávací značkou končící sudým, nebo lichým číslem.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme