Brusel se vzpamatovává z útoků. V poledne uctí památku obětí

Belgie vyhlásila třídenní státní smutek za oběti teroristických útoků. Jejich památku také uctí v poledne minutou ticha. Na bruselském letišti a v metru zemřelo přes 30 lidí, dalších více než 200 utrpělo zranění. Policie dál pátrá po muži, který se s velkou pravděpodobností na atentátech podílel. Na rozdíl od loňska Brusel odmítl v reakci na útoky zavřít školy nebo zcela zastavit hromadnou dopravu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé po celé Evropě vyjadřují solidaritu s Belgií | Zdroj: Reuters

„To by pak lidé mohli zůstat doma už napořád,“ vysvětlil šéf bruselského regionu Rudi Vervoort.

Riziko terorismu je podle něj stále reálné, není prý ale možné opakovat loňský listopad, kdy se život ve městě po útocích v Paříži na několik dní doslova zastavil.

„Život v Bruselu je krásný a tak to musí zůstat,“ myslí si mladá obyvatelka města. Pokud by se lidé zavřeli doma a nevycházeli do ulic, znamenalo by to podle ní, že teroristé zvítězili.

Bezprostředně po teroristických útocích se zastavila veřejná doprava a město kolabovalo. Dnes by se měla situace postupně lepšit. Desítky tisíc lidí se budou ráno snažit dostat do práce. Pomůže jim znovuotevřené metro a jezdit by měly i příměstské vlaky.

Padesátiletý úředník Michel se svěřil, že v metru se teď nebude cítit bezpečně. Důležitější podle něj ale je, aby metro vůbec jelo. Je totiž přesvědčen, že přerušení provozu veřejné dopravy vyvolává pouze chaos.

Vlaková doprava společnosti Eurostar, která spojuje Brusel a Londýn, dnes stále fungovat nebude. Spoje do Paříže se ale rozjely už večer. Mimo provoz zatím zůstává letiště Zaventem.

Lety mezi Prahou a Bruselem plánované na dopoledne byly zrušeny. Dnes by měl odletět pouze jeden večerní spoj na bruselské letiště Charleroi a odtamtud také jeden zpět do Prahy.

Trojice mužů podezřelá z útoků na bruselském letišti | Foto: ČTK/AP

Belgická policie mezitím vyhlásila pátrání po muži, který se podle ní přímo účastnil teroristického útoku na bruselské letiště. Policisté zveřejnili fotografii, na níž je muž s kloboukem hluboce naraženým do čela.

Kamery na letišti zachytily celkem tři muže. Dva z nich se podle federálního prokurátora Frédérica Van Leeuwa chvíli poté nejspíš vyhodili do vzduchu v davu lidí.

Třetímu pak podle nepotvrzených informací možná patřil pás s výbušninami, který policie našla odhozený na letišti. Policisté a speciální jednotky teď pokračují v pátrání na různých místech v Bruselu i v jiných částech země.

Bruselským letištěm otřásly dva výbuchy | Foto: ČTK

Bruselem otřáslo několik explozí | Foto: ČTK

Jan Šmíd, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme