Lídři EU jednali v Bruselu i o brexitu. Shodli se rychle, stačilo pár minut

Pouhých pět minut trvalo v pátek na summitu Evropské unie v Bruselu premiérům a prezidentům 27 zemí EU přijetí společného postoje k vývoji jednání o britském odchodu z evropského bloku. Vyplývá to z vyjádření předsedy Evropské rady Donalda Tuska a jeho mluvčího Prebena Aamanna na twitteru. Závěry připomínají především potřebu rychlého pokroku dalšího brexitového rokování.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krátce před začátkem páteční schůzky šéfů států a vlád zemí EU bez britské premiérky Theresy Mayové šéf unijního vyjednávacího týmu Michel Barnier řekl novinářům, že ačkoli jednání pokročila, přetrvávají velké a zásadní rozdíly v postojích obou stran. Barnier zároveň zdůraznil, že času na brexitové vyjednávání je už velmi málo.

Sedmadvacítka následně předvedla rychlost v praxi. V 11.21 oznámil mluvčí Aamann na twitteru začátek diskuse a v 11.26 jeho šéf Tusk tweetoval, že příslušné závěry byly schváleny.

Rychlejší tempo a Gibraltar

Začátek schůzky byl přitom odložen z rána na 11.00 SELČ, důvodem bylo mnohahodinové noční jednání summitu EU o migrační problematice.

Při ranním odchodu z něj britská premiérka Theresa Mayová uvedla, že předpokládá rychlejší tempo brexitového vyjednávání poté, co Londýn v brzké době představí své návrhy na to, jak si konkrétně představuje například spolupráci EU a Británie v bezpečnostní oblasti.

Klíčová dohoda. EU plánuje centra k rychlému určení, kdo má nárok na azyl. Nejspíš budou i v severní Africe

Číst článek

Šéfové států a vlád sedmadvacítky právě potřebu rychlého pokroku jednáních nyní v závěrech zdůraznili. Krátký čtyřbodový text také na žádost Španělska připomíná i potřebu vyřešit otázku Gibraltaru.

Poslední bod závěrů přitom upozorňuje členské státy, unijní instituce a další zainteresované subjekty, aby na všech úrovních zrychlily své přípravy na všechny možné výsledky brexitového vyjednávání.

Vyjednavači 27 zemí EU a Londýna by měli mít do říjnového summitu EU připraven finální text dohody o vystoupení Británie z evropského bloku na jaře 2019 tak, aby dokument mohl včas projít příslušným ratifikačním procesem.

Paralelně by obě strany měly mít v říjnu k dispozici také text politické deklarace o budoucí podobě vzájemných vztahů, na které se ale prakticky ještě nezačalo pracovat.

Vyzobávat třešničky

Barnier v pátek dopoledne připomněl, že se ale stále nepodařilo vyřešit především komplikovanou otázku režimu na hranici mezi Irskem a britským severním Irskem.

Návrh závěrů summitu EU: bez dohody na reformě azylového systému

Číst článek

„Po brexitu si EU přeje mít s Británií ambiciózní partnerství, jak v obchodu, tak v bezpečnostní oblasti. Ale musíme ho založit na našich hodnotách a principech,“ poznamenal vyjednavač. Jedním z nich pro EU27 je jednota vnitřního trhu, z níž Britové nemohou „vyzobávat třešničky na dortu“, autonomie rozhodovacího procesu v EU a ochrana základních práv unijních občanů.

„To je klíč pro naši budoucí spolupráci v bezpečnosti,“ poznamenal Barnier s tím, že času je málo. „Jsem připraven pozvat britskou delegaci zpět do Bruselu už v pondělí,“ dodal.

Po diskusi o vývoji jednání s Británií nyní ještě 27 premiérů a prezidentů čeká debata o reformě eurozóny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme