Útočník zastřelil v centru Bruselu nejméně dva lidi. Vykřikoval islamistická hesla, je stále na útěku

Po střelbě v centrální části Bruselu zemřeli v pondělí večer nejméně dva lidé. Útočník, který po nich pálil na ulici, vykřikoval islamistická hesla a je stále na útěku. Informují o tom belgická média s tím, že oběťmi jsou dva švédští fotbaloví fanoušci. Podle premiéra Alexandra De Crooa je čin spojený s terorismem, úřady zvýšily stupeň varování před terorismem. Zároveň byl kvůli útoku předčasně ukončen večerní fotbalový zápas Belgie se Švédskem.

Brusel (Aktualizováno: 23:35 16. 10. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na místě střelby se již nachází vyšetřovatelé

Na místě střelby se již nachází vyšetřovatelé | Foto: Johanna Geron | Zdroj: Reuters

Vyšetřování se ujala federální prokuratura zabývající se teroristickými činy, uvedla agentura AFP. Belgie zvýšila stupeň varování před terorismem, napsal web Sudinfo.be. 

V Bruselu tak podle agentury AP nyní platí nejvyšší stupeň varování před terorismem, pro zbytek země pak druhý nejvyšší.

„Právě jsem vyjádřil upřímnou soustrast švédskému premiérovi po dnešním večerním hrozivém útoku na švédské občany v Bruselu... Jako blízcí partneři bojujeme proti terorismu společně,“ uvedl De Croo na síti X (dříve Twitter).

Francouzský prezident Emmanuel Macron označil útok za čin islámského terorismu a podle AFP hovořil o Evropě čelící „otřesům“.

Švédský ministr spravedlnosti Gunnar Stromer mluvil podle agentury Reuters o hrozné zprávě a dodal, že Stockholm intenzivně zjišťuje podrobnosti. Útok odsoudila i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Zápas přerušen

Mrtvými jsou dva švédští fotbaloví fanoušci, kteří do Bruselu přijeli na kvalifikační zápas svého týmu s Belgií o postup na mistrovství Evropy. Podle švédské televize TV6 o přestávce zápasu švédští fotbalisté oznámili, že už do druhého poločasu nenastoupí, a belgický tým s tím souhlasil.

Belgická prokuratura sdělila, že nic nenaznačuje, že by pondělní útok souvisel s aktuální situací v Izraeli. Izraelské síly podnikají nálety na Pásmo Gazy po rozsáhlém útoku palestinského radikálního hnutí Hamás na Izrael.

Střelba se podle médií ozvala kolem 19.15 SELČ u náměstí Sainctelette nacházejícího se asi kilometr severně od historického centra belgické metropole.

Média s odvoláním na záběry z videa poskytnutého svědkem události uvádějí, že muž v oranžové vestě a helmě nejprve vypálil na člověka ve vstupním prostoru jedné z budov a pak střílel na lidi jedoucí v taxi.

Podle svědků webu Sudinfo.be při činu vykřikoval heslo Alláhu akbar (arabsky Bůh je velký). Poté ujel na motorce. Portál později s odvoláním na své zdroje napsal, že útočníka policie znala a vedla jej na seznamu potenciálních radikálů.

Zaměstnanci Evropské komise, která sídlí v Bruselu, byli v pondělí večer přes SMS zprávu vyzváni, aby se zdržovali uvnitř. Podobnou výzvu posléze adresoval i dalším lidem mluvčí belgické prokuratury.

„Jděte domů a zůstaňte tam do doby, než nebezpečí pomine“. Z jeho výroku nebylo jasné, zda se vztahuje na obyvatele Bruselu, nebo i další obyvatele Belgie.

Francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin nařídil posílení kontrol na francouzsko-belgické hranici vzhledem k tomu, že útočník je stále na útěku. Francouzská vláda také aktivovala nejvyšší stupeň plánu ochrany před terorismem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme