Brusel varuje Francii kvůli zákonu o arménské genocidě

Brusel varuje Paříž kvůli zákonu o arménské genocidě. Francouzští zákonodárci mají hlasovat o legislativě, podle které by bylo zločinem popírat, že se Turecko genocidy na Arménech dopustilo. Komisař pro rozšíření Olli Rehn označil návrh zákona za kontraproduktivní. Přijetí této normy by mohlo podle unijních představitelů zhoršit vztah Turků k Evropské unii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protifrancouzské protesty v Istanbulu | Zdroj: ČTK

Francouzské zákony jsou samozřejmě věcí francouzských zákonodárců, jenže legislativa o arménské genocidě by měla v případě přijetí vážné důsledky pro vztahy celé EU s Tureckem, varoval komisař Rehn. Ještě před čtvrtečním hlasováním prý o tom bude mluvit s francouzskou vládou.

Podle francouzské diplomacie má Turecko perspektivu stát se součástí evropské komunity. Ministr zahraniční Philipe Douste Blazy o tom ujistil svého tureckého kolegu Abdullaha Gulla poté, co Ankara po slovech prezidenta Chiraca o tom, že bez uznání genocidy Arménů nebude vstup Turecka do EU možný, pohrozila Francii, že může Turecko ztratit.

Ankara až dosud považovala Francii za zemi, která v rámci Evropské unie hájí její zájmy, a to přesto, že podle průzkumů je většina Francouzů proti členství Turecka v unii. O otázce genocidy Arménů za první světové války, kterou Ankara popírá, se opakovaně jedná také například v Evropském parlamentu. Oficiálně ale není součástí agendy jednání o přistoupení Turecka do EU.

Jan Šmíd, Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme