Brusel vyzve Bulharsko a Rumunsko, aby urychlily reformy

Bulharsko a Rumunsko dnes čeká varování z Bruselu. Evropská komise totiž zveřejní zprávy o pokroku obou zemí na cestě do unie. Podle doposud známých informací zřejmě nebudou pro oba státy právě nejrůžovější. Evropská exekutiva nevylučuje, že by kvůli zpožděním v přípravě mohly tyto země vstoupit až o rok později, než se plánovalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament | Foto: Jan Rosenauer

Bulharsko, které si doposud vedlo lépe než jeho soused, začíná pokulhávat. Po červnových volbách dochází ke komplikacím a zbrždění reforem, a tak ho Rumunsko dotahuje.

Právě Bukurešť by si dnes proto měla vysloužit lepší hodnocení. Přesto obě země stále mají velké rezervy. Podle návrhu výročního posudku je problémem hlavně bující korupce, pomalé reformy administrativy a soudnictví, výroba padělků a nedostatečná kontrola hranic.

Komise proto dnes zřejmě do obou metropolí vyšle vzkaz, že pokud nepřidají na tempu, hrozí jim odklad vstupu z roku 2007 na rok 2008. To je podle klauzule v přístupové smlouvě možné. Další zprávu komise připraví na jaře a potom by měla Rada definitivně rozhodnout, kdy přesně se Bulharsko a Rumunsko ke stávající pětadvacítce přidají.

Pavla Kvapilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme