Brusel zaplatí denně statisíce eur pokuty za vypouštění splašků do řeky

Belgická metropole musí platit statisícové pokuty za ekologické škody. Rozhodl tak soud. Jde o mimořádně vysoké znečištění povrchových toků odpady z bruselských domácností. Brusel totiž už 2 týdny vypouští do řek své splašky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brusel | Foto: Magdaléna Trusinová

Čistírna a úpravna vody přestala z technických důvodů pracovat a veškeré odpady z kanalizace tak odvádějí řeky do Severního moře.

Město Brusel a firma Aquiris, která se o čističku odpadních vod stará, musejí regionu Vlámsko platit pokutu 300 tisíc eur denně. Čistírna odpadních vod sice už před 3 dny částečně obnovila provoz, do řek ale stále odtékají 2/3 splašků z toalet a kanálů.

Fekálie pronikly už i do řeky Scheldy ústící v Antverpách do moře. Nejvíce postižená je říčka Senna protékající pod Bruselem. Po spuštění čističky před několika lety se do ní vrátily ryby. Teď je pro ně prostředí v řece vražedné.

Podle firmy Aquiris obsluhující čističku bude oprava zařízení trvat ještě asi 10 dnů. Brusel tedy zaplatí regionu Vlámsko, který ho obklopuje nejméně 3 miliony eur pokuty.

Pavel Novák, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme