Brusel zrušil embargo na dodávky zbraní do Libye

Evropská unie zrušila embargo na vývoz zbraní do Libye. Na schůzce v Lucemburku se na tom dohodli ministři pětadvacítky. Hlavním důvodem byla snaha usnadnit Libyi boj proti masové migraci do Evropské unie z jejího území.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muammar Kaddáfí

Muammar Kaddáfí | Foto: www.kaddafi.ru

Zrušení zbrojního embarga je dalším krokem v oteplování vztahů mezi Bruselem a Tripolisem. Loňské rozhodnutí Muamara Kaddáfího vzdát se všech zbrojních programů postavilo Libyi do jiného světla.

Ministři zopakovali, že je naléhavě nutné spolupracovat s Libyí ohledně migrace do Evropské unie. Vyjádřili znepokojení nad přílivem lidí z jejího území přes Středozemní moře do Itálie.

"Ztráty na životech na moři, udržení veřejného pořádku ve vstupních přístavech a břemeno ilegální imigrace vyžadují ze strany Libye účinné kroky," píše se v usnesení.

V usnesení se dále praví, že se ruší embargo na vývoz zbraní a že obchod s nimi se bude řídit kodexem chování platným v EU, a pak také novým režimem poembargového období, který bude vypracován.

EU uvalila zbrojní embargo na Libyi v roce 1986, po atentátech na letadlo společnosti Panam nad Skotskem a proti berlínské diskotéce.

O jeho zrušení usilovala hlavně Itálie, která chce Libyi dodat hlídkové čluny, letadla a další prostředky, aby mohla účinněji kontrolovat své pobřežní vody a bránit masovému pohybu migrantů k italským břehům.

Uvolnění prodeje zbraní skýtá možnosti i pro české firmy. V minulosti dodávalo Československo na africký kontinent například letouny L-139 a nyní se nabízí prodej náhradních dílů.

Unie ale na oplátku vyzvala Libyi, aby propustila bulharské zdravotní sestry a palestinského lékaře obviněné z úmyslného šíření viru HIV, kteří byli letos odsouzeni k trestu smrti. Poukázala i na porušování svobody projevu a případy mučení.

Francouzská snaha o zrušené zbrojního embarga vůči Číně zatím nevyšla. Většina ministrů pětadvacítky to označila za předčasné a vyžadující konkrétní čínské kroky, zejména na poli lidských práv.

Klára Stejskalová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme