Bruselem zněla hesla proti vládním škrtům

V Bruselu se sešlo na sto tisíc demonstrantů na průvodu organizovaném několika evropskými odborovými centrálami. Žádali ukončení úsporných programů vlád a větší důraz vytváření pracovních míst.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eurodemonstrace v Bruselu

Eurodemonstrace v Bruselu | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

„Chceme sociální Evropu s hodnotnými a jistými pracovními místy,“ ozývalo se mimo jiné z řečnického místa. „Za krizi jsme už zaplatili.“ „Nechceme další škrty.“ V tomto duchu zněla i další hesla na transparentech demonstrantů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo Pavel Novák natáčel reportáž na bruselské demonstraci

Těžko odhadnout, jestli se do Bruselu skutečně sjelo sto tisíc lidí, které slibovaly belgické odbory. V průvodu dlouhém dva kilometry byly tisíce odborářů z Francie, Německa, Itálie, dále stovky Nizozemců, Poláků, Řeků nebo Rumunů.

K nim se připojily také asi tři stovky Čechů. Podle předsedy Českomoravské komory odborových svazů Jaroslava Zavadila šlo hlavně o to ukázat politikům sílu pracujících.

„To je určitý signál. Pokud nebude následovat žádné rozumné hledání kompromisu, pak se můžeme dožít i některých jiných střetů. To přece nikdo nechce,“ zdůrazňuje Zavadil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor se zpravodajem Pavlem Novákem přímo z bruselské odborářské demonstrace pro Odpolední radiožurnál

Demonstrace se odehrála v klidu. Nedošlo k žádným výstřelkům nebo ničení majetku. Před pochodem policie na doporučení organizátorů zadržela 148 agresivních demonstrantů.

Na reakci politiků je třeba počkat

Není jasné, proč si odboráři vybrali k demonstraci dnešek, když v Bruselu nejsou přítomny žádné evropské vlády, a nemohly je tudíž vyslyšet.

Zástupci odborářů byli na jednání s předsedou Evropské komise José Barossem, kterému předali požadavky na omezení škrtů a nezaměstnanosti.

„Ministři hospodářství a financí budou mít zítra v Bruselu zasedání a věříme, že i ty naše dnešní požadavky budou projednávat,“ slibuje si rychlý dopad demonstrace místopředseda Konfederace odborových svazů Václav Pícl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s místopředsedou Konfederace odborových svazů Václavem Píclem a hlavním ekonomem Poštovní spořitelny Janem Burešem o vyhlídkách odborářských požadavků

Hlavní ekonom Poštovní spořitelny a odborník na dění v Evropské unii Jan Bureš si nemyslí, že škrty jen zadusí rozvoj a přispějí k nezaměstnanosti.

„Nelze to říci obecně. Jsou země, kde se bez úspor žít nedá – Řecko, Portugalsko, Španělsko a Irsko. Jsou však i země, kde mohou omezení působit i kontraproduktivně a mohou i zhoršit situaci těm slabším článkům eurozóny, protože sníží poptávku po zboží a službách těchto zemí,“ vysvětluje.

Šéfové Mezinárodního měnového fondu a OECD varují před ztrátou celé generace, která nezíská pracovní dovednosti a návyky.

Podle Bureše je tato hrozba reálná, její příčinou však nejsou současné škrty. „Ve Španělsku nebo Francii je vysoká nezaměstnanost již dlouhodobě, byla již před krizí. V jiných zemích včetně Česka jsou naopak problémy přechodné a vyřeší se,“ tvrdí.

Pavel Novák, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme