Bruselská čtvrt Molenbeek se v posledních měsících stala 'líhní' teroristů v Evropě

Teroristé mají v Evropě svou líheň. Je to čtvrť Molenbeek v belgickém Bruselu. Právě v Molenbeeku žili někteří autoři pátečního masakru v Paříži. Belgické úřady přiznávají, že čtvrť je teroristickou základnou. Zhruba stovka místních občanů muslimské víry odešla do Sýrie a přidala se k takzvanému Islámskému státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bruselská čtvrť Molenbeek | Zdroj: Reuters

V ulicích čtvrti Molenbeek je na první pohled patrné, že domy jsou o trochu ošuntělejší než v jiných částech Bruselu. Jinak ale nic nenasvědčuje tomu, že by právě Molenbeek měl být jakýmsi centrem terorismu v Evropě, a přece je tomu tak.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Molenbeeku v Belgii se stala jakási líheň teroristů v Evropě. Zhruba stovka lidí muslimské víry odešla do Sýrie a přidala se k IS

Lidé z této čtvrti, ať už tam žili dlouze, nebo jen pár měsíců, se za poslední rok a půl podíleli na pěti teroristických útocích.

„Jsou to teroristé, a ne muslimové," říká Karim, který radikály ostře odsuzuje. Stejně jako Malou, starší paní, která je křesťanka a v Molenbeeku žije víc než 50 let.

Malou pořád nemůže uvěřit tomu, co se stalo. Osobně prý znala jednoho z údajných pachatelů masakru Saláha Abdeslama. Podle ní to byl velmi slušný a milý mladík.

Malou i další lidé z Molenbeeku, ať muslimové, nebo křesťané, se shodují, že jejich čtvrť je úplně normální a bezpečná. Radikálové jsou podle nich jen malou uzavřenou skupinkou, která mezi ně nepatří.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme