Bruselská kritika české státní správy zní do ztracena. Stále chybí služební zákon

Čeští politici svou zemi připravují o miliardy korun i konkurenceschopnost. Vyplývá to z materiálu Evropské komise, který má Radiožurnál k dispozici. Brusel politiky tvrdě kritizuje za to, že se snaží ovládat státní správu. Často se pak stává, že na místech úředníků nesedí odborníci, ale věrní některé politické strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 7.11.2012 | Foto: Filip Jandourek

Důvodem je chybějící zákon o státní službě, který by vliv politiků na úředníky omezil. Čeští politici ho však nejsou schopni připravit.

Zákon byl podmínkou pro vstup Česka do Evropské unie a je sice schválený, ale od roku 2004 se odkládá jeho účinnost. V současné době až do 1. ledna 2015.

Přehrát

00:00 / 00:00

O služební zákon se zajímala reportérka Věra Masopustová

Novela z dílny ČSSD se totiž nelíbí vládní koalici, která připravila novou předlohu. Na té se ale není schopná shodnout jak s opozicí, neziskovkami a odbory, tak ani sama mezi sebou.

„Není jasně daná linie mezi politicky nominovanými lidmi na jednotlivých ministerstvech a aparátem, který tam má zůstávat kontinuálně i při změně politické reprezentace. Opravdu není nutné, aby se s každým novým ministrem změnil každý od uklízečky přes vrátného až po ředitele kabinetu,“ myslí si vicepremiérka Karolina Peake ze strany LIDEM.

Kritikům vládního návrhu služebního zákona nejvíce vadí především to, že nesplňuje odpolitizování státní správy.

Brusel kritizuje české politiky. Prý se snaží ovládat státní správu

Číst článek

„Jednak nejsou schopni administrovat evropské fondy, jednak je to neznalost prostředí, detailní problematiky, čili jsou schopni být ovlivňováni některými jinými zaměstnanci a vede to ke snižování celkové úrovně kvalitního výkonu státní správy,“ vysvětlil předseda Odborového svazu státních orgánů a organizací Jan Rovenský.

Vláda původní návrh služebního zákona přepracovala a minulý týden dala k připomínkování novou verzi. Teď se nad ní znovu povede odborná debata.

Věra Pfeifferová, Ondřej Houska, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme