Brusel je obří včelín, kde se vyměňují informace a drby, říká nová mluvčí českého zastoupení

Unijní instituce po měsíčních prázdninách pomalu ožívají. A v budově Stálého zastoupení Česka při Evropské unii se mezitím zabydlela staronová tvář – Alice Krutilová. Dění v EU se věnuje dlouhodobě, nyní se stala novou mluvčí stálého zastoupení v Bruselu. „Bruselská novinářská bublina je obrovská kontinuální síť networkingů a káv, kde si všichni vyměňují informace a drby,“ říká v nové epizodě Bruselských chlebíčků, podcastu Českého rozhlasu.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alice Krutilová vede od roku 2020 Odbor věcných politik EU na Úřadu vlády

Alice Krutilová chce na pozici mluvčí zužitkovat i zkušenosti z práce na českém předsednictví | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

Alice Krutilová byla během druhého českého předsednictví na Úřadu vlády ředitelkou odboru pro předsednictví. V Bruselu není žádným nováčkem. V minulosti zde působila šest let, mimo jiné na pozici koordinátorky Česka pro brexit. Nyní se do belgické metropole vrátila po čtyřech letech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý díl Bruselských chlebíčků s Alicí Krutilovou

Nezahodit, co jsme se naučili

Na pozici mluvčí chce zužitkovat právě i zkušenosti z práce na českém předsednictví. „Některé mechanismy, které jsme si zavedli za předsednictví, jsou využitelné i dneska. Zdálo by se, že jde o banální věci – třeba aby všechna ministerstva věděla, že se něco děje kolem určitého průřezového tématu, a aby všechna komunikovala navenek stejně,“ popisuje nová mluvčí.

Kromě komunikace s novináři v Česku a se stálými zpravodaji, kterých je v Bruselu momentálně pět, má mluvčí stálého zastoupení na starosti i dotazy novinářů ze zahraničních médií.

„Je jich tu dohromady víc než tisíc, takže s každým samozřejmě na kávu jít nemůžete. A z toho množství novinářů plyne jejich poměrně velká specializace,“ přibližuje Alice Krutilová s tím, že například server Politico má v Bruselu asi sto svých lidí.

Komunikace jako hlavní slabina vlády. Fialův kabinet sliboval ukončit ‚Babišův chaos‘, příliš zatím neuspěl

Číst článek

Ten umí to a ten zas tohle

A jak se mluvčím spolupracuje s vládními představiteli? Alice Krutilová se zdráhá být konkrétní, ale mezi ministry jsou podle ní rozdíly.

„Jsou tu ministři, kteří jsou zvyklí komunikovat i v cizích jazycích se svými kolegy i s médii, takže jsou tomu velmi otevření. Někteří ministři tak častá jednání v Bruselu nebo Lucemburku nemají, protože se věnují tématům, která z hlediska kompetencí spíše náleží národním politikám než těm unijním. Ale na druhou stranu jsou třeba poměrně aktivní na sociálních sítích v České republice, kde ta témata zvedají,“ vysvětluje mluvčí.

Které konkrétní ministry má na mysli? A v čem je nejnáročnější spolupráce s novináři? Zakousněte se do nejčerstvější epizody Bruselských chlebíčků. Audio je nahoře v článku.

Filip Nerad, Zdeňka Trachtová, agf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme