Češi mezi láskou a nenávistí k EU. Proč chceme být druhým Švýcarskem?

Češi jsou známí jako největší euroskeptici v Evropské unii. Ale platí tato nálepka skutečně? Kde nebo spíš u koho je její původ? A může vztah Čechů k unii změnit současné předsednictví v Radě EU? O tom autoři podcastu mluví se sociologem a ředitelem agentury STEM Martinem Buchtíkem.

Praha/Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Euroskepticismus

Euroskepticismus | Zdroj: Český rozhlas

Obyvatelé Česka podle Martina Buchtíka rozhodně nejsou v pohledu na Evropskou unii rozděleni jen na dvě skupiny. Jejich vztah k ní je složitější. Přesto se v Česku podle něj nápadně často vyskytuje touha stát se druhým Švýcarskem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Češi mezi láskou a nenávistí k EU. Proč chceme být druhým Švýcarskem?

„Ta touha je tady od první republiky. A je to zajímavé, protože o Švýcarsku toho moc nevíme. Jen že jsou tam krávy – které jsou možná fialové, možná ne – čokoláda, peníze, hodinky, sýr a že každý doma může mít pušku,“ poznamenává sociolog.

Je za tím podle něj touha nejen Česka, ale obecně menších států ve střední a východní Evropě být mostem mezi Východem a Západem.

Proč tomu tak je? Jak se stavět k mýtům o Evropské unii – vyvracet je, nebo ne? A jak o tom všem mluvit se svojí babičkou? Poslechněte si další epizodu Bruselských chlebíčků.

Filip Nerad, Viktor Daněk, Zdeňka Trachtová, and Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme