Ženy vpřed a motivační dopisy. České strany se pustily do boje o Evropský parlament

Tři čtvrtě roku před evropskými volbami si už nejsilnější české politické strany vybraly své volební lídry a koalice Spolu se nakonec dohodla, že společně půjde i do nich. Na přední místa kandidátek se prosadilo dost žen. „Toto uvažování proběhlo ve všech stranách. Přijde mi, že se obecně kandidátky sestavují i s tímto aspektem a že se na to už myslí,“ vysvětluje Anna Urbanová v dalším díle podcastu Radiožurnálu Bruselské chlebíčky.

Bruselské chlebíčky Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bruselské chlebíčky

Bruselské chlebíčky | Foto: Vladimír Staněk | Zdroj: Český rozhlas

Zdeňka Trachtová připomíná aféru Pirátů a STAN, kteří při představování společné kandidátky před posledními sněmovními volbami měli zástup politiků a jen jednu političku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si Bruselské chlebíčky o první fázi českých příprav na eurovolby 2024

„Co jsem slyšela, tak u Pirátů se tentokrát hodně mluvilo o tom, že toto už se nesmí stát, že to bylo trapné. A tak se opravdu snažili dát šanci i ženám na předních příčkách své kandidátky,“ popisuje bruselská zpravodajka Českého rozhlasu.

Ženy do čela

Piráti tak mají na druhém místě kandidátky dosavadní europoslankyni Markétu Gregorovou a na třetím zastupitelku Moravskoslezského kraje Zuzanu Klusovou.

„Prý i někteří pirátští kandidáti, kteří původně kandidovali na některé z předních míst, odstoupili z volby právě ve prospěch svých kolegyň,“ doplňuje Zdeňka Trachtová zákulisní informace od Pirátů.

Rané společnosti byly politicky vyspělejší než my a ženy nebyly vždy podřízené mužům, tvrdí archeolog

Číst článek

„Toto uvažování proběhlo ve všech stranách. Přijde mi, že se obecně kandidátky sestavují i s tímto aspektem a že se na to už myslí,“ dodává Anna Urbanová.

Volební lídryni bude mít hnutí ANO v exministryni Kláře Dostálové a spolulídryni postaví do volebního klání hned několik uskupení jako STAN, SPD s Trikolorou nebo Volt s hnutím SEN 21. Koalice Spolu zařadila na druhé místo své kandidátky europoslankyni Veroniku Vrecionovou z ODS.

Paradoxní Spolu

Právě kolem společné, nebo samostatné kandidatury ODS, TOP 09 a KDU-ČSL do eurovoleb v příštím roce bylo asi nejvíce debat a očekávání.

Koalice ANO a ODS by byla mnohem lepší než to, co vidíme dnes, soudí šéfredaktor Echa24 Balšínek

Číst článek

Nakonec o měsíc později, než původně avizovaly, tyto tři vládní strany oznámily, že půjdou pod hlavičkou Spolu také do boje o Evropský parlament – i když v něm sedí v různých frakcích a v názorech na řadu unijních témat se rozcházejí.

„Je paradoxní, že tři první místa na společné kandidátce obsadili lidé, kteří tu společnou kandidátku nechtěli,“ všímá si Filip Nerad. Chtělo ji ale vedení těchto stran, aby udrželo tuto značku i s ohledem na další volby, soudí autoři Bruselských chlebíčků.

Motivační dopisy

Zatímco ve Spolu nepanuje u všech nadšení ze společné kandidatury, tak STAN chce entuziasmus pro eurovolby mezi svými kandidáty vzbudit i netradičními postupy. Konkrétně jeden z dvojice lídrů této strany Jan Farský, který má sestavování kandidátky na starosti.

Index genderové rovnosti ukazuje Česko v nelichotivém světle. Už zase

Číst článek

„On dokonce ‚staňáky‘, kteří by chtěli být na kandidátce, vyzval, aby měli nejenom oporu ve svých členských buňkách, ale aby napsali motivační dopis, kde řeknou, proč by měli být na kandidátce a proč chtějí do Evropského parlamentu,“ přibližuje Anna Urbanová zákulisí příprav ve STAN.

Jak se na evropské volby chystají ostatní české strany? Kdo se v nich chce pokusit o další politický comeback a o čem budou kampaně? A jak výběr nových českých europoslanců nakonec dopadne? I to si zkoušíme tipnout v nejnovějším díle Bruselských chlebíčků. A vy můžete taky. Celý pořad si můžete poslechnout v audiu v úvodu článku.

Filip Nerad, Zdeňka Trachtová, Anna Urbanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme