Polák se proslavil 'brutální pařbou informatiků'. Teď se podílel na konstrukci rakety Falcon Heavy

Fotku čtyř brýlatých chlapců už viděl snad každý uživatel internetu. Před několika lety posloužila jako základ pro nesčetné škodolibé „memy“ a v Česku se objevovala s popiskem „brutální pařba fakulty aplikovaných věd“. Na snímku z roku 1997 je i chlapec bez brýlí – Tomasz Czajka. V současnosti programátor, který se podle polského portálu Gazeta.pl podílel na vývoji rakety Falcon Heavy společnosti SpaceX Elona Muska.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tzv. „sweterkowa czwórka“ v internetovém memegenerátoru. V červeném kroužku Tomasz Czajka. | Foto: imgflip.com/memegenerator | Zdroj: Repro iROZHLAS.cz

Na podílu Tomasze Czajky na vývoji rakety Falcon Heavy na twitteru a facebooku upozornilo ve středu v rámci náborové kampaně polské vládní Centrum projektů Digitální Polsko, které administruje čerpání z evropských strukturálních  fondů.

Podle Gazety.pl Tomasz Czajka v současnosti bydlí v Kalifornii a pracuje ve firmě Elona Muska Space Exploration Technologies Corporation známé jako SpaceX, která se zabývá projektováním a stavbou orbitálních raket. Czajka tam pracuje jako inženýr letového softwaru. Stejnou informaci uvádí i týdeník Wprost.

Úspěch ze 'sweterkowe czwórki'

Dříve pracoval Czajka pro společnost Google a studoval ve Varšavě i Spojených státech. Celosvětově známý se ale stal nevědomky díky 21 let staré fotografii z jídelny dětského vědeckého tábora. Ta se dokonce ocitla internetovém generátoru memů.

V Polštině se snímku chlapců ve svetrech s tlustými obroučkami přezdívalo v Polsku „sweterkowa czwórka“, v Česku třeba „brutální pařba informatiků“.

Dosud nejsilnější raketa Falcon Heavy společnosti SpaceX odstartovala úspěšně v úterý večer z mysu Canaveral. Raketový nosič do vesmíru mimo jiné vynesl rudý elektromobil s umělým řidičem Starmanem ve skafandru, své místo ve voze pak má i kultovní román Stopařův průvodce Galaxií.

Start nejsilnější rakety současnosti Falcon Heavy společnosti SpaceX. | Foto: Thom Baur | Zdroj: Reuters

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme