Ukrajina zveřejnila jména 11 Rusů podezřelých z válečných zločinů. Do Buči podnikali ‚trestné výpravy‘

Ukrajinská tajná služba SBU v pondělí oznámila jména dalších jedenácti ruských vojáků, kteří jsou podezřelí z vraždění civilistů během krátké okupace ukrajinského města Buča nedaleko Kyjeva. Ruská vojska ho po začátku invaze ovládala několik týdnů a nechala po sobě několik stovek mrtvých civilistů.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový hřbitov v Buče

Podle ukrajinských úřadů ve městě během ruské okupace přišlo o život více než 400 civilistů | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Po stažení ruských vojsk loni na jaře od Kyjeva se Buča stala symbolem zvěrstev spáchaných ruskou armádou na Ukrajině. Podle ukrajinských úřadů ve městě během ruské okupace přišlo o život více než 400 civilistů, se započtením zavražděných v okolí pak počet obětí přesáhl 1400, napsal server BBC News na svém ruskojazyčném webu. 

,Střílel po obyvatelích okupovaného města.‘ Kyjev obvinil dalšího Rusa z válečných zločinů v Buče

Číst článek

Moskva stále popírá, že by ruští vojáci vraždili ukrajinské civilisty, ale ani za rok své stanovisko nepodpořila žádnými důkazy, dodala BBC.

„SBU zjistila totožnost dalších 11 ruských vojáků, kteří spáchali válečné zločiny během dočasné okupace části Kyjevské oblasti,“ uvedla SBU na sociální síti. Jmenovaní vojáci sloužili v jednotce, která je posádkou v Burjatsku, ležícím mezi jezerem Bajkal a Mongolskem.

Ruští vojáci podle SBU po dobytí vsi Motyžyn u Buče podnikali „trestné výpravy“. Při jedné z nich začali z kolony obrněnců střílet po dvou osobních autech s civilisty. O život přišlo šest Ukrajinců, oba řidiči a jejich spolucestující. SBU uvádí jméno a hodnost důstojníka, který vydal rozkaz střílet na civilisty, a vojáků, kteří tento rozkaz splnili. Podezřelí jsou z porušení válečných pravidel a úmyslné vraždy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme