,Střílel po obyvatelích okupovaného města.‘ Kyjev obvinil dalšího Rusa z válečných zločinů v Buče

Ukrajinská generální prokuratura ve středu obvinila z válečných zločinů ruského vojáka, který ve městě Buča u Kyjeva loni na jaře zastřelil čtyři civilisty. Buča byla v té době okupovaná ruskou armádou a stala se jedním z prvních symbolů válečných zvěrstev. Za porušení válečných zvyklostí spolu s úmyslnou vraždou hrozí podezřelému vojákovi v případě dopadení a odsouzení 15 let až doživotí.

Sledovali jsme online Buča (Aktualizováno: 21:30 31. 5. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zničené budovy v Buči po osvobození města

Zničené budovy v Buči po osvobození města (archivní foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Prokuratura identifikovala podezřelého jako čtyřiadvacetiletého ruského vojáka, střelce v posádce obrněného transportéru BRDM-2 označeného číslicí 111, sloužícího u 76. gardové výsadkové divize ruských ozbrojených sil.

Dostal jsem šoky do uší. Se spoluvězni jsem vtipkoval, že jsem získal Wi-Fi, říká Ukrajinec držený Rusy

Číst článek

Jeho jméno neuvedla, zveřejnila však rozostřený snímek pocházející ze záběrů ruské televize.

Podle vyšetřovatelů se ráno 5. března 2022 kolona ruských vozidel v čele se zmíněným transportérem přesouvala přes Buču. V ulici Lecha Kaczyńského proti koloně jela v protisměru dvě auta s civilisty.

Na rozkaz velitele kolony začal střelec po autech střílet z automatického kanonu ráže 30 milimetrů a smrtelně zranil čtyři lidi: matku, její dvě děti a jejich souseda. Další lidé vyvázli se zraněním, tvrdí vyšetřovatelé.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Prokuratura podle BBC dodala, že podniká úkony proti spolupachatelům tohoto zločinu. Generální prokurátor Andrij Kostin ve středu také uvedl, že jeho úřad nyní vyšetřuje více než 2900 zločinů spáchaných ruskými vojáky na dětech.

Prokuratura podle něj ví o 19 400 případech nezákonného odvážení dětí z Ukrajiny do Ruska, ale ve skutečnosti těchto případů může být více.

Kostin také uvedl, že během války nejméně 483 dětí přišlo o život a dalších 989 utrpělo v bojích zranění, ale tyto údaje nezahrnují děti zabité či zraněné v Mariupolu ani v jiných částech okupovaných území. Kyjev bude rozhodně usilovat o návrat všech ukrajinských dětí domů, zdůraznil Kostin.

afo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme