Zahrady Buckinghamského paláce se otvírají. Bude možné procházet se bez doprovodu i dělat piknik

V zahradách Buckinghamského paláce, londýnského sídla královny Alžběty II., se budou moci od pátku i běžní návštěvníci poprvé procházet bez doprovodu a dokonce si v zeleni udělat piknik. Dosud mohli lidé pozemky o rozloze 39 akrů navštívit pouze s průvodcem.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prostranství, jehož nynější podoba pochází z roku 1820, mohou turisté sami procházet po zakoupení vstupenky za 16,50 libry (přibližně 500 korun). Možné to bude až do září.

Londýnské ulice byly po anglickém vítězství divoké. Policie při oslavách zadržela 20 fanoušků za rabování

Číst článek

„Bohužel jsme letos nemohli otevřít státní místnosti kvůli stávající situaci (kolem koronaviru), což bychom normálně patrně udělali, a proto je úžasné, že můžeme místo toho otevřít zahradu,“ řekla Sally Goodsirová ze správy královských paláců.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout záhony s trvalkami, včelí úly, platany, které vysadili královna Viktorie s princem Albertem, a prostřít si na pečlivě střiženém trávníku.

Královna v zahradách hostívala třikrát do roka zahradní slavnosti, ale v posledních dvou letech byly tyto akce zrušeny kvůli koronavirové pandemii. Na letní měsíce nebylo možné ani otevřít pro veřejnost palácové komnaty, jak tomu pravidelně bývalo od roku 1993.

Pandemie zasáhla i finance panovnické rodiny, protože chybí obvyklé miliony liber z prodejů vstupenek. V současnosti přitom Buckinghamský palác prochází rekonstrukcí, která je naplánována na deset let a má přijít na 369 milionů liber. Vyměněny mají být mimo jiné elektroinstalace a kotle a zmodernizovat je třeba i další zastaralou infrastrukturu. Během pandemie, kdy královna trávila většinu času na hradě Windsor poblíž Londýna, byly práce urychleny, napsala agentura Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme