Budapešť během Hodiny Země osvětloval jen plamen svíčky

Budapešť se v sobotu večer připojila k celosvětové akci Hodina Země. Celé město potemnělo – lidé museli na chvíli oželet výhled na budovu Parlamentu, mosty přes Dunaj i Budínský hrad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlament rozsvícený a zhasnutý | Foto: Gregor Martin Papucsek

Město ale nahradilo elektřinu obrovskou svíčkou. Maďarský horolezec Zsolt Erós, který v Himalájích přišel o nohu, byl pověřen jejím zapálením.

Místní ji vyrobili z malých svíček, které nashromáždili pro tuto příležitost.

„Naše zkušenosti ukazují, že nastávají pozitivní změny. Lidé jsou otevření takzvaným zeleným tématům, ochraně životního prostředí,“ myslí si předseda maďarské odnože Světového fondu pro ochranu přírody Ákos Faith.

„Můžeme to odhadnout z toho, že stále více lidí nás kontaktuje na internetu. Proces už začal, teď je třeba mu pomoct,“ upřesňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak Budapešť vypadá za svitu svíček, zjistil Gregor Martin Papucsek

Třicetiletý András z davu na terase zastává podobný názor. Podle něj je Hodina Země dobrá příležitost k tomu, aby se lidé sešli a zamysleli se nad ochranou životního prostředí a dalšími tématy.

Zajímavé je, že i když se Budapešť zapojuje do projektu, který má zviditelnit ochranu životního prostředí, je velkým spotřebitelem elektrické energie a producentem odpadu.

Zhasnutí předcházel koncert vítězky jednoho z předešlých ročníků maďarské Megastar, který měl přilákat návštěvníky.

Gregor Martin Papucsek, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme