Budapešť komentuje výsledky voleb na Slovensku zatím opatrně

První oficiální ohlasy na výsledky slovenských parlamentních voleb z Maďarska vzbuzují naději, že se vztahy obou zemí zlepší. Radikální pravice v podunajské zemi naproti tomu počítá s posílením protimaďarské politiky ze strany vítěze slovenských voleb. Analytici očekávají další konsolidaci vztahů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský parlament v Budapešti | Foto: Jirka Malina

Jedinou maďarskou oficiální vládní reakcí na výsledky slovenských voleb je zatím krátké prohlášení ministerstva zahraničních věcí. V tom úřad vítá, že na Slovensku bude stabilní vláda, se kterou bude možné projednat i citlivé otázky týkající se maďarské menšiny.

Toto gesto Budapešti je možné hodnotit jako narážku na předchozí Ficovu vládu, ve které byla koaličním partnerem protimaďarská SNS Jána Sloty. Tato strana nyní ze slovenského parlamentu vypadla.

Maďarská radikální, krajně pravicová opoziční parlamentní strana Jobbik si myslí, že Robert Fico bude pokračovat v protimaďarské politice svojí předchozí vlády.

Gregor Martin Papucsek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme